AB’den Polonya’ya kınama: Basın özgürlüğüne saldırılar son bulsun

ERSAN AY | BRÜKSEL TR724

Avrupa Parlamentosu (AP) perşembe günü yapılan oylama neticesinde kabul edilen kararda Polonya’yı medya özgürlüğüne ve hukukun üstünlüğüne saygı duymadığı, zarar verdiği gerekçesiyle kınadı.

Karar 502 lehte, 149 aleyhte ve 36 çekimser oyla kabul edildi. Kararda Polonya hükümetinin ülkede yayın yapan TVN isimli kanalı hedef alan yasa tasarısı medya çoğulculuğuna doğrudan saldırı olarak nitelendirildi, muhalif seslerin susturulmaması gerektiği ve kamu yayını yapan medya organlarının hükümet yanlısı organizasyonlara dönüştürülmemesi çağrısı yapıldı.

AP ayrıca Polska Basın Grubu’nun devlet kontrolündeki petrol şirketi PKN Orlen tarafından satın alınmasının ve sonrasında yaşananların endişe verici olduğuna karar verdi. PKN Orlen, Polonya Ombudsmanının Rekabet Kurumu aleyhine yaptığı itirazın sonucunun açıklanmasını beklemeden, basın grubu üzerindeki hakları dondurulmuş olmasına rağmen gazetede editöryel değişiklikler yapmıştı.

AP, Polonya hükümetini Avrupa hukukunun üstünlüğünü baltalamaya çalışmakla da suçladı. Yargıçlara, gazetecilere ve politikacılara yönelik organize edilen, devlet kurumları ve yetkilileri, devlete ait şirketler ve hükümet koalisyonuyla yakın bağları olan kişilerin de parmaklarının olduğu  karalama kampanyalarını şiddetle kınadı.

AP üyeleri, Avrupa Komisyonu’nun Polonya yargısının bağımsızlığına ilişkin son girişimlerini memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken durumun daha kötüye gitmesinin önüne geçebilmek için eylem planının hızlandırılması gerektiğini de vurguladılar. Polonya hükümetinin yakın zamanda ülkedeki yüksek yargı organlarını oluşumu ve organizasyonuyla ilgili yapmış olduğu Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın karar ve emirlerini kasıtlı ve sistematik olarak ihlal eden değişikliklerinin de çok ciddi bir endişe sebebi olduğu dile getirildi.

Parlamento son olarak AB hukukunun önceliği ve üstünlüğünün, tüm üye devletler tarafından resmen kabul edilen Avrupa Birliği hukuk düzeninin temel taşı olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda Polonya Başbakanı ve Başsavcısını, Avrupa Parlamentosu tarafından meşru görülmeyen Anayasa Mahkemesi önünde bekleyen önergelerini geri çekmeye çağırdı. Polonya yüksek mahkemesine verilen önergelerde AB Antlaşmalarının ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesinin (adil yargılanma hakkı) belirli bölümlerinin Polonya anayasasına uygun olup olmadığının gözden geçirilmesi isteniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin