Yerli üretime kredi desteği

7/24 OTOMOBİL | HAZIRLAYAN: YUSUF DERELİ

Üç kamu bankasının yerli üretimi desteklemek amacıyla Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirliği yapacağı açıklandı. Buna göre üç banka, binek araçlar için 50-120 bin TL arasında 18-36 ay için, ticari araçlarda 72-120 bin TL arasında 30-60 ay için yüzde 0,49-0,69 faiz uygulayacak. Kredi koşulları anlaşmalı marka bazında değişiklikler gösterebilecek. İlk sekiz ayda yüzde 46 daralan sektörün, faiz indirimiyle canlanması bekleniyor.

Otomotiv sektöründe yaşanan krizi aşmak için 3 kamu bankasından ‘faiz’ indirimi hamlesi geldi. Vakıflar Bankası, Ziraat ve Halk Bank, otomotiv için özel taşıt kredisi verecek. Kamu bankaları aldıkları ortak kararla birlikte yerli üretim olan otomobillere yönelik kredi faiz oranını yüzde 0.49 ile yüzde 0.69 arasına çekti.

SIFIR ARAÇLARDA GEÇERLİ

1 Ekim’de başlayacak kampanya yıl sonuna kadar devam edecek. Araçların ‘sıfır’ km olması gerekiyor. Açıklamaya göre anlaşmalı otomotiv firmaları şunlar: Binek Araçlar: Fiat, Honda, Hyundai, Renault Mais. Ticari Araçlar: Fiat, Ford, Isuzu, Karsan, Temsa

BANKALARA MALİYETİ 19 BİN LİRA

100 bin liralık kredi için faiz oranınının yüzde 1,43’den 0,69’a düşürmenin maliyeti yaklaşık 19 bin lira. Edinilen bilgilere göre söz konusu paranın yarısı anlaşmalı markalar tarafından karşılanacak. Bankaların amacı ise satışların artmasıyla daha fazla vergi tahsilatı yapılmasını sağlamak.

SATIŞLAR 500 BİNİ BULABİLİR Mİ?

2018 yılında toplam pazar bir önceki seneye göre yüzde 35 azalarak 641 bin 541 adet düzeyinde gerçekleşmişti. Bu yılın ilk 8 ayında ise 240 bin civarında satış oldu. Daralma oranı yüzde 46. Son kredi faiz oranları hamlesiyle yıl sonuna kadar toplam satış rakamının 500 bine çıkması hedefleniyor. 500 bin zor olsa da diğer markaların da yapacağı özel indirimlerle 450 bin rakamına ulaşılabilir.

Hibrit BMW X1 Avrupa’da yollara çıkıyor

BMW, giriş seviyesi crossover modelinin hibrit versiyonunu ilk olarak Çin pazarında piyasaya sürmüştü. O model şimdi Avrupa’da yollarda. Alman üretici, Avrupa pazarına giriş yapan X1 xDrive25e’nin ‘yüksek seviyede sürüş keyfi ve heyecan veren çeviklik’ sunduğunu belirtiyor.

Kaputun altında 1.5 litrelik üç silindirli motorla birlikte çalışan bir elektrikli ünite yer alıyor. Benzinli ünite 125 bg güç ve 220 Nm tork üretiyor. Motorun ürettiği güç altı ileri şanzımanla tekerlere aktarılıyor.

ELEKTRİKLE 57 KM YOL KAT EDİYOR

Elektrikli motor ise bunun üzerine 95 beygir güç ve 165 Nm tork ekliyor. Böylelikle aracın gücü toplamda 220 beygir güç ve 385 Nm torka ulaşıyor. 0-100 km/s hızlanmasını yedi saniyede tamamlayan hibrit X1, maksimum 192 km/s hıza kadar çıkabiliyor. 9.7 kwh’lik bataryaya sahip otomobil, elektrikli olarak 57 kilometre yol kat edebiliyor.

Toyota, kampanyaya hazırlanıyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni bir kampanyaya hazırlandıklarını açıkladı.

Kamu bankalarının faiz indirimi kampanyasının sektörü olumlu etkileyeceğini anlatan Bozkurt, “Markalar farklı modellerine göre farklı oranlarda bu kampanyaya dahil olacaktır. Toyota olarak farklı modellerimiz için yaptığımız çok cazip kampanyalar ile biz de bu kampanyada yer alacağız.  Bu konuda geniş kapsamlı ve müşterilerimizin yararına olacak şekilde hazırlanıyoruz. Hatta diğer markalar bu kampanyaya ekim ayında başlarken, Toyota olarak “0” finansman oranını biz şimdiden devreye aldık. Bazı modellerimizde devreye aldığımız “0” finansman oranı ile birlikte kamu bankalarının sunduğu yüzde 0,69 cazip finansman oranına denk bir oranı biz de yarından (27 Eylül) itibaren müşterilerimize sunmaya başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin