Uyuyan ejderha uyanıyor!

YORUM | NACİ KARADAĞ

Galiba bizim ülke insanımızdan başka herkes yaklaşan korkunç tehlikenin farkında.

Japonlarından Fransızlarına, Almanlarından Amerikalılarına kadar gelip araştırma yapıp, rapor yazmayan bilim araştırma grubu kalmadı.

Bizimkiler ise araştırmalar için 1,5 Milyon Avro ihtiyaçları olduğunu söylemiş ve devletluların olumsuz cevabıyla karşılaşmışlar.

Sadece bu kadar da değil, bizzat Naci Görür hoca anlatıyor, dışarıdan kaynak bulmuş deprem araştırma ekibi ama yetkili makamlar bunu da engellemişler.

6 şiddetinde deprem oldu.

Çok küçük bir tatbikatı mahiyetindeydi adeta büyük depremin.

Ortalık mahşer yerine döndü. Bilmem kaç kişi camlardan atlayıp kendini sakatlamış, sokak araları insan seli.

Deprem toplanma noktalarının yüzde 80’i AVm olmuş. Bakmayın Erdoğan’ın “Onbinlerce toplanma alanı var” diye sallamasına. Yok böyle bir şey.

Bazı aklı evveller “Ne olacak canım, bu 6 şiddetindeydi, görüldüğü gibi şehir dayandı, 7 şiddetinde bir tık daha fazla sarsılacağız, bişeycikler olmaz” filan palavrasıyla milleti uyutmaya devam ediyor.

Oysa açığa çıkan enerji bakımından 6 ila 7 arasında tamı tamına 30 misli fark var!

Sarayın yolluklarına yüzmilyonlarca lire harcanırken deprem araştırmalarına ayıracak 1,5 milyon avrosu yok. İBB, şehzadenin okçular vakfına on milyondan fazla yıllık hortum akıtıyorken hem de.

Kandilli başka bir alem. Dinden eğitime, askeriyeden emniyete kadar her şeyi iliklerine kadar siyasallaştıran İslamcı iktidar deprem meselesini de öyle yaptı şüphesiz. Kandilli yetkilileri “bu konuları kamuoyu önünde tartışmayalım” diye açıklama yaptılar.

Havuz kanalları İBB başkanının basın toplantısını haber olarak vermiyor.

Onun yerine Cumhurbaşkanı yardımcısı diye bir tuhaf kişiliği ekrana çıkarıp ona soruyorlar adam da utanmadan sıkılmadan, “Siz evinizde kitaplıkları sağlamlaştırdıysanız bir şey olmaz. Deprem öldürmez” dedi. Arkasında fon martısı olarak da Yeliz duruyordu hatta!

Telekom başka bir alem.

“mobil iletişim kesilmesi dışında bir sıkıntı yaşanmadı” diye açıklama yaptı Telekom yetkilileri.

E daha ne olsun.

Bu arada deprem için cep telefonlarına konulan özel iletişim vergisinden elde edilen paraların akıbeti hala belli değil. Kim nasıl iç etti bilinmiyor!

Keza 20 yıla yakındır milletten toplanan deprem vergisinin de dandik asfalt yollara yatırıldığını bizzat eski bakan Mehmet Şimşek açıklamıştı.

Siyasal İslamcı iktidar depremi de yolsuzluk için fırsata çevirdi ve yandaş mizahçı Hasan Kaçan’a oynattığı kamu spotunda, “gelin imar barışı yapalım” ayağına milyonları milletten tokatladı. Ruhsatsız, denetimsiz onbinlerce yapı bir günde resmileşti, meşrulaştı.

Yarın Allah korusun yaşanacak depremde bu evlerinin hepsinin mezar olacağını herkes biliyor.

Aslında depremle ilgili hiçbir karanlık yön yok. Hatta yıllardır bu böyle.

Depremin nerede olacağını…

Sonuçlarının nasıl olacağını…

Hatta ne zaman olacağını bile söylüyor bilim insanları.

Bunlardan biri de prof. Dr. Cenk Yaltırak.

Yıllardan beri söyleye söyleye dilinde tüy bitti Cenk Hocanın.

Diyor ki;

“Marmara’da kırılma eşiğine gelmiş dört segment var.  Bu dört segment hep doğudan batıya kırıldı. Sadece 1500 yıl önce batıdan doğuya olan seri çok kısa zaman aralığında Marmara’yı tamamladı.  Bu nedenle hangi taraftan hangi segmentten başlarsa başlasın sonuç değişmez. 1509, 1754, 1766-1,1766-2 depremleri en son depremlerdir. İzmit te 1999’dan önceki deprem 1719 idi. 1894 depremi Adalar fayında normal fay depremidir 1999 da tekrar kırılmamıştır. Kırılma periyodu 2000-2500 yıl civarındadır. Bu nedenle Marmara’da 2016’dan beri süren mikro deprem fırtınaları doğu Marmara Çınarcık açıkları, İmralı açıkları ve Silivri açıkları olmak üzere üç küme oluşturmaktadır.  Bunlar ana faylara açılı sistemlerde stresin yükseldiğini ve depremlere dönüştüğünü gösterir. Bu ne anlama geliyor sorusunun cevabı, Marmara’da olması gereken oluyor. Biz ise hala meleklerin cinsiyetini tartışıyoruz. Olacağı anlamak için Edirnekapı’dan Vatan caddesine yürüyün, surları darma duman eden kuvveti anlayın…”

Bu durumu neredeyse bir yıl önce şairane şöyle dile getirmişti hatta:

“Doğu Marmara’da uyuyor bir ejderha.

Uyanacak kuyruğundan başlayarak.

Yere vurduğunda darbesini,

Sanacağız uzaktan bir tren geliyor.

Sonra kalkacak ayağa,

Suların içinden,

Dalgaları altında kalacak kıyılar.

İlk önce gökdelenler rükû ve ardından secde.

ikibinonlar bittiğinde…”

Enteresan bir kesişme noktasına doğru gidiyoruz.

Zalimin zulmünün mühleti ile tektonik felaketin ömrü ortak bir yerde kesişecek gibi. Ve ejderhayı uyandıran zalim mi olacak yoksa zaman mı asla tam olarak bilemeyeceğiz sanırım!

Tarih, şiddet ve süre de veriyor hatta Cenk hoca.

En az 75 şiddetinde olacak, diyor.

En geç 2016 tarihini veriyor mühlet olarak. Ve en az 2,5 dakika sürecek…

17 Ağustos Depremi 45 saniye sürmüştü…

Kimi talan, kimi zulüm peşinde. Toplum ise inanılmaz bir uyuşma içinde sanki kendi cehennemine doğru hızla yol alıyor.

Maddi ve manevi şartlar olgunlaşıp kesişiyor.

Allah nokta atışı yapmıyor bu tür belalarda.. Öyle diyor Enfal 25’te:

“Aranızdan yalnızca zulmedenlere erişmekle kalmayacak olan fitneden sakının ve bilin ki Allah, cezası çok çetin olandır.”

Şöyle ya da böyle fark etmiyor aslında. O ejderha uyanacak ve yerle bir edecek madden ve manen ülkeyi.

Allah merhamet eylesin masumlara.

1 YORUM

 1. Yazınızdaki hatalar sanırım klavyenin azizliği…
  Burası anlaşılıyor.Ama keşke yazılar neşredilmeden evvel tashihten geçse.Çünkü Tr7/24’te bu türden göz tırmalayan hatalar sık sık yaşanıyor maalesef.

  “Kırılma periyodu 2000-2500 yıl civarındadır.”
  (Daha önce de bu sitede benzer bir yazı hatırlıyorum orada 200-250 yıl deniyordu.Sizin ya da R.F.Güzel beyin yazısı olabilir)

  “En az 75 şiddetinde olacak, diyor.”
  (7,5 kast ediliyor)

  “En geç 2016 tarihini veriyor mühlet olarak.”( Eğer bu bir sehiv değilse adı geçen bilim insanının öngörüsü çıkmamış.Yanlış anlaşılmasın, elbette çıkmayabilir, hüküm sahibi Allah’tır.Ancak yazının orijinali böyleyse,bu bilim insanı nazara verilerek anlatılmak istenen maksat ma’kes bulmaz, biraz daha izah edilmesi gerekir;bu nedenle yazmak istedim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin