‘Stok’ dediler ama depoda soğan yokmuş; ithalatın önü açıldı

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

16 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP iktidarının tarım politikası tam anlamıyla çöktü. Soğanda rekoltenin düşük olacağı 2018 yılının Mart ayında belliydi. Hastalık haberleri o zaman gündeme geldi. Ancak iktidar önlem almak yerine sorunu ‘görmemezlik’ten geldi. Sonuç; soğan bugün 6 liraya çıktı, iktidar ithalatın önünü açtı. Bu zamana kadar önlem alınmamasının bedelini ise millet 6 liraya soğan yiyerek ödüyor!

Sadece soğan konusunda yaşananlar bile Türkiye’yi 16 yıldır tek başına yöneten AKP iktidarının tarım politikasının iflas ettiğinin kanıtı olmaya yeter. Soğan üretiminde hastalık nedeniyle rekoltenin düşeceği geçtiğimizi yıl mart ve nisan ayında belliydi. Konuya ilişkin yetkililer ve üreticilerin açıklamaları onlarca gazete ve internet sitesinde haber oldu. Küf hastalığı nedeniyle rekolte yüzde 40’a yakın düşmüştü. Yetkililer iktidarın ithalat kalemi de dahil olmak üzere gerekli önlemi almaması durumunda 1,5-2 lira olan soğan fiyatlarının 4-5 lirayı bulacağını söylüyordu. Ancak AKP yönetimi, her zaman yaptığını yaptı ve sorunu görmemezlikten geldi.

SOĞAN TÜCCARLARI ‘TERÖRİST’ MUAMELESİ GÖRDÜ

Söz konusu haber ve uyarıların üzerinden iki ay geçti ve haziran ayında soğan fiyatı birden 4 lirayı gördü. Bunun üzerine iktidar temsilcileri soğanda ‘spekülasyon’ olduğunu savundu. Ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın talimatıyla depolar basılmaya başlandı. Soğan depolarında bulunan ürünlerle ilgili tutanaklar tutuldu, üretici ve tüccar ‘suçlu’ muamelesi gördü. Erdoğan, soğan tüccarlarını ve üreticileri ‘stokçuluk yapmakla’ suçladı. Hedef gösterdi, tehdit etti.

SEÇİME YAKIN İTHALATIN ÖNÜ AÇILDI!

Depo baskınları da çare olmadı zira fiyatların yükselmesinin sebebi ‘stokçuluk’ değil, hastalık nedeniyle rekoltenin düşük olmasıydı. Fiyatlar düşmediği gibi 5,5-6 liraya yükseldi. Ve aylar sonra AKP iktidarı ‘önlem’ almaya karar verdi, ithalatın önünü açtı. Kuru soğandaki yüzde 49.5’lik gümrük vergisi şubat ayı sonuna kadar sıfırlandı ve ithalata yeşil ışık yakıldı. İktidarın tek derdi, seçim öncesinde ithalat yoluyla fiyatların az da olsa düşmesini sağlamak.

Stok yok, hastalık var; çözüm ithalat

DEPODAKİ SOĞAN YETERLİ DEĞİL

Türkiye’deki depolarda hali hazırda soğan var ancak yeterli değil. Bugün soğanın kilosu 6 liraya kadar çıktı. İthalat olmazsa nisan ayına kadar yeni hasat da yapılamayacağı için kilogram fiyatının 10 liraya kadar çıkması muhtemel. İthalata kısa vadede çözüm gibi görünebilir ancak uzun vadede sorunu daha da büyütecek. Bu arada, elinde soğan bulunan üretici ve tüccarlar da ithalat kararına tepkili. Zira ‘ithalat’ haberleri satışların bir anda durmasına neden oldu. Bugün soğanın kilosunu 2,8-3 liradan alan esnaflar, ithalat haberleri sonrası fiyatların aşağı düşmesini bekliyor.

Bakliyat fiyatları uçtu

AKP’nin çöken tarım politikasında tek kalem ‘soğan’ değil. Gümrük vergileri sıfırlandı; pirinç, arpa, mercimek, kuru fasulye, nohut ve tüm bakliyat ile salça ve hatta kestane bile ithal edilecek…. Ekili tarım arazileri azaldı. Kuru bakliyat fiyatları da aldı başını gitti. Şeker kuru fasulyenin kilosu 25 liraya çıktı. Cinsine göre 15 liraya da kuru fasulye alabiliyorsunuz ancak daha ucuzu yok! Nohutta da aynı durum söz konusu. Geçtiğimiz yıl 6-8 lira olan nohutun kilosu 15 lirayı buldu.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin