Skandal büyüyor: ‘Şehit’ kılıflı vurgun

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, devletin bir şehit ailesine 122 lira maaş iddiası ve sonrasında ortaya çıkanlar skandalın maaşla sınırlı olmadığını da ortaya koydu. Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği şehit babası Salim Akbaş, rakamı doğruladı. Ve son gelen zamla maaşın 122 liradan 196 liraya çıkarıldığını söyledi. Buna göre 4 yıl önce Beşiktaş’ta yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden Berkay’ın anne ve babasının maaşları 196 liraya yükselmiş. 4 yılda şehit anne ve babasının maaşına 74 lira zam yapılmış. Ödenmesi gereken 33 bin liralık tazminat da ailelerin ‘bütün haklarını aldıklarına dair’ sulhnameyi imzalamadıkları gerekçesiyle verilmemiş.

15 Temmuz sonrası şehit aileleri için toplanan 340 milyon liranın üzerine yatan iktidarın, 10 Aralık 2016’daki saldırıda şehit olanlar için yapılan 52 milyon liralık bağışı da şehit ailelerine dağıtmadığı ortaya çıktı. Saldırıda oğlunu kaybeden Salim Akbaş, “Şehit aileleri için iki futbol maçında 51 milyon 480 bin lira toplandı. Şehit Aileleri Vakfı tarafından paranın bizlere dağıtılacağı söylendi. Ancak ne arayan oldu, ne soran. Bir kuruş bile para görmedik.” dedi.

Skandal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gün Genel Kurul’da yaptığı konuşmayla ortaya çıktı. Devletin şehit ailelerine bağladığı maaşı gündeme getiren Kılıçdaroğlu, 10 Aralık 2016’da yaşanan ve 39’u polis 46 vatandaşın hayatını kaybettiği terör saldırısına değindi. Söz konusu saldırıda hayatını kaybeden Tıp Fakültesi öğrencisi Berkay Akbaş’ın anne ve babasına devlet tarafından 121 lira 96 kuruş maaş bağlandığını söyledi. 

ÖNCE İNKAR, SONRA ‘ARAŞTIRACAĞIM’

Kemal Kılıçdaroğlu, “Beşiktaş’taki terör saldırısı sonrasında bağış kampanyası açıldı, 52 milyon lira para toplandı. Çocuğu şehit olan birisine kaç lira aylık bağlandı, bilen var mı? 121 lira 96 kuruş. Arzu ederseniz banka makbuzunu size veririm.” ifadelerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ilk konuşmasında, “Şehit ailesine 121 lira 96 kuruş aylık bağlanması söz konusu değildir.” dedi. Ardından maaş dekontunun gösterilmesi üzerine, “O dekontun ne olduğuyla alakalı ve 7 TL’nin ne olduğuyla alakalı kısmı araştıracağım.” demekle yetindi. 

ŞEHİT BABASI: MAAŞIMIZ 196 LİRAYA ÇIKTI!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları skandalın düşünülenden daha büyük olduğunu da ortaya çıkardı. Tartışmalar üzerine söz konusu maaşın bağlandığı şehit babası Salim Akbaş, açıklamalarda bulundu ve CHP liderinin iddiasını doğruladı. 4 yıl önce eşi ve kendisine 121 lira 96 kuruş maaş bağlandığını, gelen zamlarla birlikte maaşının bu yıl 196 liraya çıktığını söyledi. Akbaş, “Bizim derdimiz para değil. Para peşinde koştuğumuzun düşünülmesinden utanıyorum. Sadece devlet, bize verdiği rakamın gerçek boyutlarını duysun diye bu açıklamayı yapıyorum. Zaten o maaşın tek kuruşuna dokunmadık, dokunmayacağımızı da beyan ettik.” dedi.

52 MİLYON LİRA NEREDE?

15 Temmuz sözde darbe girişiminin ardından açılan hesaplarda şehit yakınları ve gaziler için 340 milyon TL para toplanmış ancak dağıtılmamıştı. Aynı skandalın Beşiktaş’taki terör saldırısı sonrası da yaşandığı ortaya çıktı. Buna göre saldırı sonrası toplanan 52 milyon liranın bir kuruşu bile şehit yakınlarına verilmedi. Salim Akbaş, “Toplamda 51 milyon 840 bin lira para toplandığı açıklandı. Bize paraların Şehit Aileleri Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılacağı söylendi. 4 yıldır ne arayan var ne soran. Bir kuruş bile verilmedi.” ifadelerini kullandı.

İMZA YOKSA, TAZMİNAT DA YOK

Saldırı sonrası şehit yakınlarına verilmesi gereken 33 bin liralık tazminatın da ödenmediği ortaya çıktı. Salim Akbaş’ın anlattıklarına göre Valilik, ailelere, ‘bütün haklarımızı aldık’ şeklinde bir sulhname imzalatmak istedi. Ailelerin itiraz etmesi üzerine tazminat ödemeleri de yapılmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin