Netflix’in son dakikada iptal ettiği dizisinin arka planı

Netflix’in Türkiye yapımı olan ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ dizisi, çekimlerine başlanmasına birkaç gün kala iptal edildi. Konuyla ilgili bilgisi olan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak yaşananların arka planını anlattı.

Söz konusu kişi, “Şimdiki Aklım Olsaydı dizisinin iptal edildiği haberi doğru. Dizinin çekim izinlerinin alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruldu. Dizide bir eşcinsel karakter olduğu için Bakanlık ret cevabı verdi. Dizinin ana karakterlerinden biri değil, yan karakterlerinden biriydi. Aslında küçük de bir hikayeydi ama bu gerekçeyle ret kararı verildi” dedi.

BBC Türkçe’nin edindiği bilgiye göre, bunun üzerine Netflix, senaryoyu değiştirerek diziyi çekmek yerine, orijinal fikre bağlı kalınamayacağı için çekimleri iptal etme kararı aldı.

Dizinin senaristi Ece Yörenç de Altyazı Fasikül’e yaptığı açıklamada bir eşcinsel karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmediğini söylemişti.

Altyazı Fasikül, iznin çıkmamasının ardından tüm ekibin ortak kararıyla senaryodan eşcinsel karakterin çıkarıldığını, bunun üzerine Bakanlık’tan çekim izninin alındığını yazdı.

Fasikül’ün haberine göre, Netflix yetkilileri 14 Temmuz’da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’yla (RTÜK) görüşme gerçekleştirdikten sonra ise diziyi iptal etme kararı aldı.

Karar, çekimlerin başlamasına bir gün kala, 15 Temmuz’da, ekibe ve oyunculara iletildi.

Netflix de dahil olmak üzere yabancı yapımların çekim izni alabilmesi için mevzuat gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı’na senaryoyu göndererek başvuruda bulunması gerekiyor.

Fasikül’ün haberinde, “Yörenç’e göre, Netflix’in bu kararı almasının nedeni, RTÜK’le yapılan görüşme sonrasında şirketin, ileriki projelerini de düşünerek orijinal senaryoda değişiklik yapılmasını prensiplerine aykırı olarak değerlendirmesi” deniliyor.

Yörenç Fasikül’e, dizide eşcinsel bir çiftin seks sahnesinin olduğu iddiasını da yalanlayarak, söz konusu karakterin senaryoda herhangi bir fiziki temasta bulunmadığını belirtti.

Kısa bir açıklama yapan Yörenç, “Hepimiz büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Şimdi bu projenin ölmemesi, başka bir coğrafyada hayata geçebilmesi için uğraşıyoruz” dedi.

Çağan Irmak’ın yöneteceği ve Özge Özpirinççi ile Birkan Sokullu’nun başrollerini paylaşacağı ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ isimli dizinin yapımcılığını Ay Yapım üstlenmişti.

Netflix, iptal kararı ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, BBC Türkçe’nin ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ dizisi ile ilgili sorularını yanıtsız bıraktı ancak Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un bir danışmanı “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın herhangi bir sansür uygulamasının olmadığını” kaydetti.

Netflix: Türkiye’deki çekimleri durdurmuyoruz

Habertürk yazarı Fatih Altaylı Cumartesi günü RTÜK’ün çekimler başlamadan önce sürece müdahil olmasının ardından Netflix’in diziyi iptal ettiğini yazmıştı.

Bu gelişmelerin ardından gazeteci Cüneyt Özdemir, Netflix’in Türkiye’deki çekimlerini durduracağı iddiasını ortaya attı.

Netflix ise resmi bir açıklamayla bu iddiayı yalanladı:

“Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin