Bu minyatür şehrin belediye başkanı var

MURAT KANİ, DEN HAAG

Hollanda’nın Parlamento Başkenti Den Haag’ta bulunan minyatür şehir Madurodam’ın bir belediye başkanı olduğunu biliyor muydunuz? 1952 yılında savaş anıtı olarak kurulan minyatür şehirde, gözünüzün gördüğü her şey gerçeğinin 25’te biri boyutunda küçültülmüş hali. Adını ise bir hukuk öğrencisiyken Nazi işgalinde Hollandalı direnişçiler arasında bulunan ve Nazi toplama kamplarında 9 Şubat 1945’te öldürülen George Maduro’dan alıyor.

Madurodam’da suda yüzen şehir Kraliyet’in başkenti Amsterdam’ın tüm binalarını, sokakları, parkları ve kanalları kuş bakışı görmek mümkün. Müze yetkilileri, maketlerin uzun yıllar açık havada kalacak şekilde üretildiğini belirtiyor. 1980 senesinden bu yana Madurodam’a her yıl yeni bir belediye başkanı tayin edildiğini söylüyor.

YEŞİL ALANLARDA HER ŞEY DOĞAL

Minyatür şehrin yeşil olan bölgelerinde suni ağaç ya da çiçek yok. Her şey doğal. Bu yüzden özel bakım  görmeleri gerekiyor. Madurodam’da tüm maketler, belirli bir düzene göre numaralandırılmış. Gezi yolunun üzerindeki sarı çizgilerle, yol haritasındaki maketlerin sırası aynı. Mini kenti dolaşırken istediğiniz yolu seçmekte özgürsünüz. Minyatür şehri farklı bir şekilde keşfetmek isteyenler için temalarına göre adlandırılmış yollar öneriliyor. Bu konuda resepsiyondan bilgi alınması mümkün. Mimari yolu tercih ettiğinizde, Hollanda’nın seçkin mimari yapıları arasında gezinebiliyorsunuz. Suyolunu seçtiğinizde ise Hollanda’da hidrolik üzerine yapılan tüm projeleri bir anda görme şansına sahip oluyorsunuz.

MADURODAM 62 YILINI DOLDURDU

Peki bu şehir planını çizen uygulayan kim? Madurodam’ın şehir planını Seibe Jan Bouma hazırlamış. Bouma şehri bir çeyrek daire şeklinde planlamış. Dairenin merkezi, eski şehir merkezini gösteriyor. Merkezin çevresinde de yeni semtler, liman, sanayi bölgesi ve dinlenme tesisleri kurulmuş. Yüzölçümü 18 bin metrekare olan Madurodam’ın merkezinde kiliseler, müzeler, peynir pazarı ve Amsterdam’ın simgesi kanallar bulunuyor. Bunların yanında Binenhof hükümet binaları ile Rijksmuseum ve Schiphol’da burada yer alıyor. Madurodam’ı her yıl 680 bin kişi ziyaret ediyor. Şehir her gün sabah 09.00-20.00 arası açık. 0-3  yaş arası ücretsiz. 4 yaşından sonra kişi başına 15.50 euro, 20 kişilik gruplar için kişi başına 11.75 euro.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin