Bir Parma vardı hatırladınız mı? [Efe Yiğit]

Bir kulüp düşünün hem ligde hem de Avrupa kupalarında başarılı olsun. Futbol sahalarında uzun süre adından söz ettirecek yıldızlar yetiştirsin. Sonra unutulsun ve yıllar sonra 3. ligden 2. lige yükselebildiği için spor gazetelerinin manşetlerini süslesin… Bu kulübün adı Parma.

GIDA DEVİ TAKIMI SATIN ALINCA

Sarı lacivert renkleriyle Aralık 1913’te kurulduğu şehrin ismini alan Parma’nın makûs talihi 1990’lı yıllarda değişecekti. O yıllara kadar sıradan bir Serie A takımı olma özelliğine sahip olan Parma’nın yüzde 98 hissesini, İtalyan gıda devi Parmalat Grubu sahibi Calisto Tanzi’nin satın almasıyla takımın başarılarla dolu yeni dönemi başladı. 90’lı yıllara Tanzi’nin patronluğunda giren Parma, kısa sürede Avrupa’da ve İtalya’da kupalar kazanarak tarihe geçmeyi başardı.

1992’de Coppa İtalia (İtaya Kupası) ile ilk başarısını kazanan Parma, 1993’te Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı, 1995 ve 1999’da UEFA Kupası’nı müzesine götürerek zirve yürüşüne devam etti. Tanzi döneminde Avrupa’nın yıldız oyuncular arasında gösterilen Buffon, Veron, Minotti, Adriano, Sensini, Thuram, Zola, Thomas Brolin, Aspirilla, Benarrivo, Enrico Chiesa, Adrian Mutu, Almeyda, Cannavaro, Nakata ve Herman Crespo gibi yıldızlar Parma forması altında mücadele etti.

DEVLETTEN VERGİ KAÇIRAN BAŞKAN

Parma için tehlike çanları Kasım 2003’de çalmaya başladı. Parmalat’ın hesaplarını kontrol eden bir muhasebe firması 2003 yılının ilk 6 aylık döneminde önemli eksikler bularak, firmanın geleceğinin karanlık olduğu görüşüne vardı. Parmalat’ın Bank of America’da gizli bir hesabı bulunduğu ve bu rakamı vergi dairesinden gizlediği ortaya çıktı. Gıda devi Parmalat için bu affedilmez bir hataydı.

Rüşvet, belgelerde sahtecilik ve vergi kaçakçılığıyla suçlanan Parmalat’ın devletten kaçırdığı paranın miktarı 12 milyar dolar civarında hesaplandı. Bu paranın peşine düşen İtalya makamları ise Calisto Tanzi’yi köşeye sıkıştırdığı bir sırada Parmalat iflasını isteyerek olaydan yırtmaya çalıştı. Ülkeyi terk eden Tanzi, arama emrinden sonra İtalya’ya döndüğünde gözaltına alınarak hapse kondu. Baba Calisto Tanzi demir parmaklıkların ardına konarken, kulüp başkanlığını yapan oğlu Stefano Tanzi görevden alındı. Parmalat’ın idaresi hükümetin kurduğu araştırma komisyonuna devredilince Parma kulübü de bu mecburi devir teslimden nasibini aldı. Araştırma komisyonu başkanı Enrico Bondi’nin yönettiği Parma’nın yeni başkanı Guidio Angiolini oldu.

BİR KEZ DAHA AYNI YERDEN DARBE

Artık sıradan bir takım hâline gelen Parma 2015’te kapkara bir yıl geçirdi. Borçlarını çevirmekte zorlanan kulüp, Rus enerji firması Gazprom’a yakınlığıyla bilinen ve gruba danışmanlık hizmeti veren Slovenya ortaklı Mapi Grup’a 1 Euro gibi sembolik bir bedelle satılırken Parma’da yeni başkan Giampietro Manenti oldu. Kulübün düzlüğe çıkması için vakit çok azdı. Yeni patronlar kulübü kurtarmak için kollarını sıvarken, bu kez gelecek darbe Parma’nın adeta can damarını kesecekti. Yeni başkan Manenti Mart 2015 başında kara para aklama, dolandırıcılık ve sahte bonodan gözaltına alındı.

Mart 2015’te ligin bitimine 11 hafta kala iflas eden Parma, kayyuma devredildi. Toplam borç 218 milyon Euro’ydu. İtalyan Kulüpler Birliği, sezon sonunu getirebilmesi için Parma’ya 5 milyon Euro yardımda bulundu. 2014-15 sezonunda Serie A’yı son sırada bitiren Parma Serie B yolunu tutarken, iflasının açıklanmasıyla 4. Lig seviyesindeki Serie D’ye düşürüldü.

ESKİ TEKNİK DİREKTÖR BAŞKAN OLDU

Yılların devi amatör ligin yolunu tutarken 2015-16 sezonunda önce Serie D’den Serie B’nin bir alt ligi konumundaki Lega Pro’ya yükseldi. Bu sezon ise playoff finalinde Alessandria’yı 2-0 yenerek yeniden Serie B’ye çıktı.

Parma ekibinin başkanlığını şimdilerde, efsane olduğu 1989-1996 yıllarında teknik direktörlüğünü yapan Nevio Scala yapıyor. Scala, 2000-01 sezonunda Beşiktaş’ı da çalıştırmıştı. Eski gücünden hayli uzak sıradan bir kulüp olan Parma, yıllardır ait olduğu Serie A’ya çıkabilir mi belirsiz. Ancak böyle devam ederse, bir zamanlar efsane olup sonrasında unutulan kulüpler arasında yerini alacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin