Hedefleri tutturamayan hükümet, bütçeyi revize etti!

HABER-İNCELEME | YUSUF DERELİ

Otomotiv sektörüne ‘destek’ olmamak için direnen iktidar adeta bindiği dalı kesti. Otomobil satışları durunca, devlet de alacağı vergiden oldu. 2019 yılı için 24 milyar lira vergi tahsilatı öngörülüyordu. Ancak ilk 9 ayda sadece 7,3 milyar vergi toplandı.

AKP rejimi, sektörü canlandıracak adımları atmak yerine ‘hedefleri’ revize etti. Yeni hedef 12,8 milyar lira. Ancak mevcut şartlarda bu rakama ulaşılması bile zor gözüküyor!

Zor günler geçiren otomotiv sektöründe ilk 9 aydaki ÖTV tahsilat rakamları belli oldu. Buna göre motorlu taşıt araçlarından elde edilen vergi geliri 7.3 milyar lira olarak açıklandı. İlk sekiz ayda rakam 5,9 milyar TL’ydi. Satışların kıpırdadığı Eylül ayındaki tahsilat 1.4 milyar lira civarında görülüyor.

2017’de motorlu taşıtlardan 22,1 milyar lira, geçtiğimiz yıl ise 17.3 milyar lira vergi tahsilatı yapılmıştı. Bu yıl için tahsil edilmesi beklenen vergi miktarı 23 milyar 926 milyon lira olarak açıklandı. Ancak sektörün taleplerine kulaklarını tıkayan iktidar, bindiği dalı kesti. ÖTV teşviğini uzatmadı. Otomobiller galerilerde kaldı, devlet de vergi gelirinden oldu. Yılın ilk 9 ayında yapılan tahsilat 7.3 milyar lirada kaldı!

ÇÖZÜM YERİNE ‘REVİZYON’

Bütçede bu yılın başında 24 milyar lira olarak öngörülen motorlu taşıtlardan alınacak ÖTV yeni bütçe kanun teklifinde 12.8 milyar TL olarak revize edildi. Neredeyse yüzde 50 revizyon! Bu oranda bir revizyon, iktidarın sektörün sorunlarına ne kadar uzak olduğunu göstermesi açısından önemli. Bütçeyi hazırlayanlar, otomotiv sektöründen bihaber! İktidar 2020 için 28.1 milyar lira gelir hedefi koymuştu. O hedef de 19 milyar lira olarak revize edildi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Yeni bütçe hedefine ulaşılabilmesi için basit bir hesaplamayla son üç ayda 190 bine yakın otomobil satılması gerekiyor. Bu da aylık ortalama 63 bin otomobil ve hafif ticari araç satışı demek. Peki bu mümkün mü? Otomotiv Distrübütörleri Derneği’nin rakamlarına göre, bu yılın ilk dokuz ayında otomobil ve hafif ticari araç satışı,  geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 39 azalarak 281 bin 309 olarak gerçekleşti. Aylık ortalama 31 bin civarında satış yapılmış. 2019’da en fazla satış ise geçtiğimiz ay yapıldı; toplam 41 bin 992 otomobil ve hafif ticari araç satıldı. İktidarın bütçe hedefinin tutması için önümüzdeki üç ay boyunca en iyi satışın yapıldığı eylül ayından yüzde 50 daha fazla satış yapmak gerekiyor. Bu ne kadar mümkün, yıl sonunda göreceğiz!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin