Erdoğan’ın hedef gösterdiği yurtsuz öğrencilere polis saldırdı: 80 gözaltı

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yer bulunamaması, özel yurt ve ev kiralarının fahiş oranlarda artması nedeniyle parklarda ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapan öğrencilere AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesi üzerine polis saldırdı. Yaklaşık 80 öğrenci gözaltına alındı.

Kira fiyatlarına yapılan fahiş zamlar, yurt fiyatlarının arttırılması nedeniyle “Barınamıyoruz” diyen gençler başlattıkları “Barınamıyoruz Nöbeti”nin 8. gününde bir araya geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada öğrencilerin başlattığı Barınamıyoruz Nöbeti’ni hedef aldı. Erdoğan öğrenciler için,” Sözde öğrenciler, Gezi Parkı’nın başka versiyonu” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından polis İstanbul Moda Sahil ve İzmir Karşıyaka’da öğrencilere saldırdı. Polisin sert müdahalesi sonucu yaklaşık 80 öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrencilere polis şiddeti araçlarda da devam etti.

“PARKTA OTURUNCA YURT MU AÇILACAK”

İzmir Karşıyaka’da devam eden nöbete müdahale eden polis öğrenci ile sözlü tartışmaya girdi. Öğrenci ile polis arasında geçen diyalog şöyle:

Polis: Burada oturunca yurt mu açılıyor?
Biz: Evet, siz de açıldığını söylediniz.
Polis: Burayı dağıtacağım.
Biz: Parkta oturmak yasak mı?
Polis: Evet.

İzmir’deki müdahale de polis ile diyaloga giren avukat, ben avukatım 2800 lira ile geçinemiyorum. 2000 lira kira ödüyor bu insanlar. Burada oturmak hangi yasaya aykırı” dedi.


HASTANE GİRİŞİNDE DE DARP

İzmir’de polis, gözaltına aldığı öğrencileri sağlık kontrolü için götürdüğü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Eski adıyla Yeşilyurt Devlet Hastanesi) girişinde de darp etti. Gözaltı minibüsündeki öğrenciler bu görüntüleri ‘Gözaltında işkence var’ diyerek sosyal medyada paylaştı. Görüntülere göre polisler yere yatırdıkları öğrenciye şiddet uygulayarak ters kelepçe takıyor.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERDİ ÖĞRENCİLER YÜRÜYÜŞ BAŞLATTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Barınamıyoruz diyen öğrencileri hedef göstermesinin ardından Tunceli’deki öğrenciler yürüyüş başlattı.

Barınamıyoruz Hareketi’nin sayfasından yapılan açıklamada öğrencilerin yürüyüşü şu sözlerle ifade edildi: “Bizi görmezden gelemezsiniz barınamıyoruz, her yerdeyiz!”

BARINAMIYORUZ DİYEN ÖĞRENCİLER KYK YURDUNDAN ATILDI

Yurt fiyatlarındaki artış ve kira ücretlerine yapılan fahiş zamları protesto eden Tunceli’deki öğrenciler kaldıkları KYK yurtlarından gece vakti atıldı. Yurttan atılan öğrenciler KYK yurdunun önünde protesto düzenledi.

Yurtsuzlar, gözaltı haberini şu ifadelerle duyurdu:

‘‘#YurtsuzlarGözaltında diyerek bütün dostlarımızı günlerdir savunduğumuz nöbetin sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Polis saldırısı sonucu yaklaşık 50 arkadaşımız gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşlarımıza polis aracında şiddet uygulanıyor. Bütün Kadıköy halkını ve dostlarımızı sesimizi yükseltmeye, dayanışmaya bekliyoruz. Barınma Haktır Engellenemez.’’

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin