6 yılda ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla 160 bin soruşturma açıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik hakaret nedeniyle hiç kimse hakkında bir dava açılmadığına dair sözleri kamuoyunda büyük şaşkınlığa neden oldu. Zira resmi verilere göre bile Erdoğan’a ‘hakaret’ ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılanların sayısı 160 binden fazla.

Recep Tayyip Erdoğan, New York ziyareti sırasında gazeteci Margaret Brennan’la yaptığı röportajda kendisine yönelik eleştirilere yönelik açılan davalar da gündem geldi. ABD’li gazeteci Erdoğan’a hakaret davalarını hatırlatarak, “İnsan hakları avukatları, sadece size hakaret etmekten dolayı 100 bin vatandaşın soruşturulduğunu söylüyor.” dedi. Erdoğan ise söz konusu iddiaları reddetti. Erdoğan, “Siz bunlara inanıyorsunuz yani. Bakın sizi de aldatıyorlar. Siz de bunlara inanıyorsunuz. Bunları kaynağında araştırıyor musunuz? Ben sizin o uluslararası dediğiniz kurumlara güvenmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şaşkınlığa neden oldu. Çünkü Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan on binlerce insan var. Özellikle son 5 yılda Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çok sayıda yazar, gazeteci, vatandaş ve siyasetçi hakkında hem 4 yıla kadar hapis cezası öngören TCK’nin 299 hem de 2 yıl hapsi düzenleyen 301’inci maddeleri uyarınca davalar açıldı.

128 BİN 872 SORUŞTURMA AÇILDI, 10 BİN KİŞİ MAHKUM EDİLDİ

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yıllık olarak açıklanan Adalet İstatistikleri’ne göre, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar savcılıklar, 299’uncu madde kapsamında toplam 128 bin 872 şikâyet hakkında soruşturma açtı. Söz konusu soruşturmaların 63 bin 41’i davaya dönüştü.

2018’de ilgili suç kapsamında 5 bin 233 kişi yargılanırken 2019’da bu sayı iki katından daha fazla artışla 12 bin 298 oldu. 2019’da suç kapsamında 36 bin 66 kişi ise soruşturuldu. Bunlar resmi rakamlar… Söz konusu davalarda binlerce kişi hakkında hapis kararı çıktı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 2014-2019 yılları arasında açılan davalarda 9 bin 554 kişinin mahkum edildiğini açıklamıştı. Bugün bu rakamın 10 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

2020 yılında açılan soruşturmalarla birlikte rakam 160 binin üzerine çıktı… Deva Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu konuyla ilgili paylaşımında, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası kurumlara güvenmiyorsunuz fakat Adalet Bakanlığı istatistikleri de farklı birşey söylemiyor. Gerçeklerle yüzleşin, ülkeyi korku cumhuriyetine çevirdiniz.” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

  1. Yabancı gazeteci: “Efendim, size hakaret iddiasıyla yüz binden çok dava açılmış” diyor.
    Erdoğan: “Siz de buna inanıyorsunuz öyle mi? Bir tek dava bile yok” diyor.

    Doğru söylüyor: “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla, hakkında dava açılan kişi sayısı yüz bini geçti ama Cumhurbaşkanına, hakaret davası açılmadı.

    Çünkü muhalefet liderleri dahil, Cumhurbaşkanına “bize hakaret etti” diye dava açabilecek kaç yiğit var bu ülkede?

    Bırakın Cumhurbaşkanını, Mehmet Cengiz’in “bu milletin anasının … koyacağız” dediği konuşmaya “benim anam da bu milletin bir ferdi” diyerek hakaret davası açan bir kişiyi duydunuz mu?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin