Durmuş Yılmaz: İsrafı sergilemek yetmez, hesap sorulsun!

AKP döneminde İBB tarafından ihtiyaç fazlası olarak kiralanan araçlar Yenikapı'da sergileniyor.

İyi Parti kurucularından eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Yenikapı’da sergilenen ihtiyaç fazlası kiralık araçlarla ilgili soruşturma açılması gerektiğini söyledi. Yılmaz, İBB tarafından kiralanan söz konusu araçların kimler tarafından kullanıldığının ve bugüne kadar hangi firmaya ne kadar para ödendiğinin ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Yeniçağ Gazetesi’nden Murat Ağırel, 7 yılda İBB’nin kiralık araçlar için 2,2 milyar TL ödediğini yazdı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim sürecinde sık sık dikat çektiği israf ve makam araçları konusunda dikkat çekici bir adım attı. Tıpkı vaad ettiği gibi İBB tarafından kiralanan yüzlerce araç İstanbul’da Yenikapı meydanında sergilenmeye başlandı.

BU ARAÇLAR KİMLERE TAHSİS EDİLDİ?

Görüntülerin sosyal medyada yayılmaya başlamasıyla tepkiler de yükseldi. İyi Parti kurucularından eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Bu görüntüler yetmez. Bilmek istiyoruz.1. Bu araçları kullananlar kimlermiş, isim listesi var mı, hangi kamusal görev için kullanmışlar? 2. Hangi şirketten kiralanmışlar, ihale açılmış mı? 3. Yakıt, bakım-onarımı için nasıl bir düzenleme yapılmış?” ifadelerini kullandı.

Avukat Uğur Poyraz da Ekrem İmamoğlu’nu etiketleyerek yaptığı paylaşımda, “Araçları sergilemek yetmez. İsrafa, yani kamunun zararına sebep olanlardan bu paralar tahsil edilmelidir.” dedi.

AĞIREL: 7 YILDA 2,2 MİLYAR TL ÖDENDİ

Yeniçağ Gazetesi’nden Murat Ağırel ise “Her iki araçtan birini kiralayan firma Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’un sahibi olduğu Platform Turizm. İBB 2011-2018 yılları arasında toplam 2 Milyar 200 Milyon TL araç kiraladı. Sadece Platform Turizm ise 2011-2018 yılları arasında İBB ye 1 Milyar 350 milyon TL lik araç kiralama işi yaptı!” paylaşımında bulundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin