14 milyar TL’lik teşvik listesinde küçük damat da var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 5 projeye 14 milyar TL’lik kaynak aktarılacak. Paranın özellikle yandaş iş adamlarının şirketlerine gideceği belirtiliyor.

Teşvikten Erdoğan’ın küçük damadı Selçuk Bayraktar’ın ailesinin sahip olduğu Baykar Makina Sanayi AŞ’de yararlanacak. Bu kapsamda Erdoğan’ın damadının şirketi 600 milyon lira sabit yatırım alacak.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan düzenlemelere göre 14 milyar TL değerindeki 5 büyük yatırıma teşvik getirildi. Teşviklerden yararlanan firmalar arasında Kalyon ve TUSAŞ da bulunuyor.

Yandaşlara para kazandıracak projelerin 3 bin kişilik istihdam sağlayacağı belirtiliyor.

Reuters’in aktardığına göre, proje bazlı teşvikten yararlanan yatırımlar arasında; Adana’da Ceyhan Polipropilen AŞ tarafından gerçekleştirilecek 8.2 milyar lira sabit yatırım tutarlı polipropilen üretim tesisi, Ankara’da Kalyon Güneş Teknolojileri AŞ tarafından gerçekleştirilecek 1.99 milyar lira sabit yatırım tutarlı güneş paneli üretim tesisi, Ankara’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından gerçekleştirilecek 1.4 milyar TL sabit yatırım tutarı rüzgâr tüneli tesisi bulunuyor.

İSTANBUL’DA İHA ÜRETİMİ TEŞVİK KAPSAMINDA

Teşvikten yararlanacak projeler arasında ayrıca Bursa’da Asil Çelik AŞ tarafından gerçekleştirilecek toplam sabit yatırım tutarı 852 milyon TL olan makine, otomotiv, ulaştırma ve enerji sektörlerine yönelik yüksek vasıflı çeliklerden ve süper alaşımlı malzemelerden dövme ürünleri üretimi tesisi ile İstanbul’da Baykar Makina Sanayi AŞ tarafından gerçekleştirilecek 600 milyon lira sabit yatırım tutarlı insansız hava aracı (İHA) ve sistemleri üretim tesisi bulunuyor.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile bugüne kadar savunma sanayi teknolojileri, tıbbi cihaz sağlık teknolojileri, petro-kimya ve entegre metalürji yatırımı alanlarında 40 milyar TL tutarında 19 proje için destek kararı alındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin