Belediye Başkanı’ndan ilginç iddia: Salda için Suudlara söz verilmiş

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü için Suudlulara söz verildiği iddia ediliyor.

Burdur Yeşilova’nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Türkiye’nin Maldivler’i diye anılan Salda Gölü’nün bulunduğu göl çevresi için Suudlara söz verildiğini savundu. İhaleye katılan 7 firmadan birinin Ankara’da Melih Gökçek döneminde aldığı ihalelerle sık sık gündeme gelen Enam İnşaat olduğunu belirten Şenel, “Benim son duyduğum da şu; burası Suudlara söz verilmiş.” dedi. Bir kaç gün önce Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan bölgede incelemelerde bulunmuş ve duyduklarından sonra ‘mutmain’ olduğunu söylemişti.

Salda Gölü’nün bulunduğu Yeşilova’nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Sözcü gazetesine konuştu. Çevre Bakanlığı’nın projesinde bungalov evlerden asansörlü ve klimalı sağlık yapılarına, mescit, kafeterya ve tuvalete kadar birçok betonarme bina bulunduğunu anlatan Şenel, “Burada başlayacak bir yapılaşma Saldivler’in sonu olur. Tıpkı Ayder ve Uzungöl’de yaşadığımız gibi.” dedi.

İHALE GİZLİ KAPAKLI YAPILDI

Millet bahçesi için yapılan ihalenin gizli kapaklı yürütüldüğünü, milletvekillerinin dahi içeri alınmadığını anlatan Şenel, ihaleye katılan 7 firmadan birinin Ankara’da Melih Gökçek döneminde aldığı ihalelerle sık sık gündeme gelen Enam İnşaat olduğunu hatırlattı. Şenel, şu ifadeleri kullandı: “İzbay İnşaat’ın ise merkezi Siirt’teymiş. Benim son duyduğum da şu; burası Suudlara söz verilmiş. İşin tuhafı, gölü korumak için burası Özel Çevre Koruma içine alındı, üç kişilik bir heyet kurdular, benim ilçemde çivi bile çakamıyoruz ama Salda’yı koruyamıyoruz. Hatta ÇED raporu olmadan göl yakınında bazı alanlara madencilik ruhsatı bile vermişler…”

PROJELER BAKANI YALANLIYOR

“Biz burada Burdur, Antalya, Denizli, Muğla milletvekilleri ile birlikte bir basın açıklaması yaptık, bunları anlattık. Bu planlar kamuoyunda tepki çekince Bakan dedi ki: “İlk 300 metreye bir şey yapmayacağız…” Ama durum tam tersi. Size teslim ettiğim projelerde de görünüyor, hem de her iki sit bölgesinde de var. Kıyı kenar şeridinden 50 metre yukarısı birinci sit, bir 50 metre daha yukarısı ikinci sit bölgesi… Bizzat Çevre Bakanlığı tarafından karar verilmiş sitler bunlar. Birinci sitte yürüyüş yolları, oturma alanları konmuş. İkinci sitte ise bungalov evler var. Asansörler, klimalı sağlık yapıları, betonarme binalar var. Aynı projede kafeterya, mescit, tuvalet bulunuyor. Hatta bazı kısımlara da kentsel dönüşüm alanları konulmuş.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin