Dikkat! Provokatör çıkabilir…

Morten Storm

YORUM | BÜLENT KORUCU

Danimarka’da başlayıp bütün dünyaya yayılan ‘karikatür krizi’ çok iyi analiz edilmesi ve ders çıkarılması gereken bir olay. Müslüman eşittir terörist algısını besleyen önemli kırılma noktalarından biriydi. Terör ve şiddetle arasına mesafe koyan, hakarete uğrasa da buna barışçıl eylemlerle cevap vermeyi savunan büyük çoğunluğun başını öne eğecek şeyler yapıldı. Çok şükür ki Charlie Hebdo cinayetleri başta olmak üzere bütün saldırılarda açık ve net kınamalarla hasarın büyümesi önlendi.

Bu konuyu Hasan Cücük’ün sitemizde yayınlanan ‘Dün imamdı, bugün camiler kapatılsın diyor!’ (https://www.tr724.com/dun-imamdi-bugun-camiler-kapatilsin-diyor/) başlıklı haberi hatırlattı. Hasan, olayı başından itibaren çok yakından takip edip her gelişmeyi okurların dikkatine sunuyor. Bu tür olaylarda başrol oynayanların üzerinden merceği kaldırmamak gerekiyor. Zira bir süre sonra şaşırtıcı, hatta şoke edici fotoğraflar yakalanıyor. O haber bende o etkiyi uyandırdı. 

2005’te Jyllands Posten gazetesinin, Hz. Muhammed (SAV) hakaret içeren karikatürleri yayınlamasıyla başlayan kriz, önceleri aklı başında ve barışçıl tepkilerle kontrol altında tutuldu. Danimarka toplumu da düşünce özgürlüğünden taviz vermemekle birlikte, kutsalların saygınlığına da hak verme eğilimindeydi. Danimarka’da yaşayan müslümanları temsil iddiasındaki bir grup, ‘İmamlar Heyeti’ diye bir oluşum kurup tepkileri büyütmeye çalıştı. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeleri ziyaret ederek, daha sert ve yaygın tepki verilmesini istediler. Nitekim kısa sürede sokaklara taşan öfke ve o gösterilerden uluslararası medyaya düşen fotoğraflar bin tane karikatürün yapamayacağını başardı. Sarığında bomba olan karikatür bir kurguydu ama elinde benzin bidonuyla sokağa çıkan sarıklı gerçeğin ta kendisiydi.

Sokakları ateşe veren o İmamlar Heyetinin sözcüsü Ahmed Akkari bugün tam ters noktada durup, camilerin kapatılması gerektiğini savunuyor. Yeni Merkez Sol (Nyt Centrum-Venstre) adlı partinin kuruculuğunu yapan Akkari değme ırkçıları geride bırakacak şeyler söylüyor. Yahu arkadaş hiç mi ortası yok bunun! Dedirtecek bir garabet. Oldum olası topluma radikal öneriler sunan tiplerden işkilleniyorum. Fitili ateşleyip çekildiği güvenli bölgeden yangını seyredenlere şüpheyle yaklaştım. 28 Şubat günlerinde Kudüs Gecesi düzenleyen ya da cüppe ve uzun asalarıyla Ankara sokaklarını arşınlayanları aynı minvalde sayabiliriz. Mavi Marmara gemisine doldurduğu insanları ölüme götürüp sonra yüz üstü bırakanlar vs. vs. listeyi uzatabiliriz. 

Sözün tam  bu noktasında hasan Cücük’ün başka bir haberini hatırlatmak istiyorum. ‘Karikatür krizinin unutulan ajanı: Morten ‘Murat’ Storm’ (https://www.tr724.com/karikatur-krizinin-unutulan-ajani-morten-murat-storm/). Morten Murat, kızıl sakalı, başında kefiyesi ve sırtında asker parkasıyla hafızalara yer eden ‘Danimarkalı müslüman’dı. Daha sonra medyaya verdiği mülakatlardan ve yazdığı kitaptan anlaşıldı ki aslında o bir ajanmış. Kısa bir İslam tecrübesinden sonra tekrar kendi yoluna giderken Danimarka istihbarat örgütü PET’e angaje olmuş. Karikatür Krizi sırasında terör nitelikli eylemlerin planlayıcı ve kışkırtıcısı olarak öne çıkmış. Storm’un önemli hedeflerinden biri hakaret karikatürlerinin çizerlerinden Kurt Westergaard’ın öldürtmekmiş. En az üç müslüman genç Strom’un suikast planını kendisine uygulatmak için baskı yaptığını açıkladı.

PET’in, susması için beş yıl boyunca aylık 25 bin kron (3 bin 500 Euro) net maaşı yeterli görmeyen Morten Storm, ajanlık yıllarını gazetelere anlatmayı daha ‘kârlı’ buldu. 2015’te yayınlanan ‘Ajan Storm’ isimli kitabında ise El- Kaide içinde çifte rolünü anlattı.

Morten Murat, çevresindeki gençleri karikatürist öldürmeye ikna edemedi ama belli ki Fransa’da birileri bunu başardı ve Charlie Hebdo saldırısında 11 kişi katledildi. Elbette bütün suçu ajan-provokatörlere yıkıp kurtulma kolaycılığına da prim vermemek lazım. Sen benzin bidonuyla dolaşırsan çakmağını kapıp gelen çok olur. Birinci maddeyi “müslüman terörist olamaz; terörist de Müslüman” diye koymazsak, tarlalarımızı sürüp kendi ürününün hasadını yapana engel olamayız.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin