Devlet ‘haydutluğu’ itiraf etti: Kaçırılanlar elimizde!

HABER YORUM | İLKER DOĞAN

Devlet, yaklaşık 6 ay sonra ‘haydutluk’ yaptığını, insanları kaçırarak aylarca bir yerlerde tuttuğunu resmen itiraf etti. Şubat ayında ardı ardına siyah transporterlarla kaçırılan ve o günden beri kendilerinden haber alınamayan 6 kişinin 4’ünün Ankara Emniyet’te olduğu açıklandı! Emniyet Terörle Mücadele Müdürlüğü, 6 ayın ardından Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Yasin Ugan’ın ailelerini arayarak eşlerinin ‘gözaltına’ alındığını iletti. Hâlâ kayıp olan Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz’ın akıbeti ise bilinmiyor. Aynı soruşturma dosyasında olan 6 kişiden ikisinin ortaya çıkarılmayarak bir yerlerde tutulması endişeleri artırdı. Kamuoyu, kendisini ‘polis’ olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılan iki ismin de bir an önce ortaya çıkarılmasını bekliyor…

Yasin Ugan, Özgür Kaya, Salim Zeybek, Erkan Irmak, Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz… Bu isimler 15 Temmuz’dan sonra KHK ile görevlerinden ihraç edilmişti. Aynı soruşturma dosyasında adı geçen bu insanlar şubat ayında ardı ardına kendisini ‘devlet’ olarak tanıtan kişiler tarafından, bazıları eşlerinin gözleri önünde kaçırıldı. 3’ü Ankara’da, 1’i Antalya’da, 1’i Edirne’de ve 1’i de İstanbul’da! Gözü yaşlı anneler, babalar, evlatlar ve eşler aylardır kayıp yakınları için eylem yapıyor.

KAÇIRILMALAR AİHM’YE TAŞINDI

O başvuruya rağmen 6 aydır hiçbir devlet yetkilisi ailelere tek kelimelik açıklama bile yapmadı. Başvurulan  bütün kapılar yüzlerine kapandı. Aileler BM Zorla Kaçırılmalar Komitesi’ne ve AİHM’e başvurdu. Bu iki kurumdan Adalet Bakanlığı’na söz konusu iddialar soruldu. Bakanlık ne BM’ye ne AİHM’ye cevap veremedi ve eylül ayına kadar süre süre istedi.

TEM: O İSİMLER ELİMİZDE!

Ve 6 ayın sonunda TEM’den aranan ailelere yakınlarının ‘gözaltında’ olduğu bilgisi verildi. Salim Zeybek’in eşi Fatma Betül Zeybek son gelişmeyi dün gece Twitter hesabından duyurdu. Zeybek, “Az önce Ankara TEM’den aradılar. Eşimin Ankara TEM’de olduğunu ve sağlığının iyi olduğunu söylediler. Ailecek çok heyecanlandık şu an heyecandan yazamıyorum. Gelişmeleri duyurucam.” ifadelerini kullandı.

6 AYDIR BU İNSANLAR NEREDEYDİ?

TEM’in ‘iddiasına’ göre Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Yasin Ugan gözaltındaydı. Bazı ailelere, eşlerinin ‘Emniyet’e doğru giderken GBT kontrolünde gözaltına alındığı’ söylendi. ‘GBT sırasında gözaltına alındıysa 6 aydır neden haber vermiyorsunuz’ sorusu cevapsız. Aylardır bu insanlara neler yapıldığı da bilinmiyor.

SON 6 AYIN EN BÜYÜK İNSAN HAKLARI İHLALİ

Kaçırılma olaylarını baştan bu yana takip eden HDP Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da bu noktaya dikkat çekiyor. Olayın son 6 ayın en ciddi ‘insan hakları ihlali’ olduğunu anlatan Gergerlioğlu, GBT’ye takıldığı söylenen isimlerin bazılarının kaçırıldığına dair görüntüler olduğunu hatırlatıyor. Bazılarının eşlerinin ve çocuklarının gözü önünde siyah transporterlarla kaçırıldığını hatırlatan Gergerlioğlu,  “Dün gece ‘bir operasyonla alındı’ dendi, bugün ise ‘yolda yürürken GBT taramasında yakalanmış’ deniyor. Bu kişiler 6 aydır neredeydi? Güya bu insanlar bir yerde yürüyüş yaparken GBT’ye takılıp, Emniyet’e götürülmüş. İnsanların 6 ay boyunca yaşam hakkı ihlal edildi. Halen ciddi bir açıklama yok!” ifadelerini kullandı.

İKİ İSİM HÂLÂ KAYIP!

6 isimden ikisi Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz’dan ise hala haber yok! Yaklaşık 6 aydır ailelerinin başvurmadığı yer kalmadı ancak tıpkı diğerleri gibi Türkmen ve Yılmaz ailelerine de tek kelime cevap bile verilmedi. Türkmen ve Yılmaz’ın nerede olduğu, sağlık durumlarının nasıl olduğu bilinmiyor.

SÜMEYYE YILMAZ: EŞİME NE YAPTINIZ?

Kayıp isimlerden Mustafa Yılmaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aynı dosyada olan ve benzer zamanlarda kaçırılan eşim niye bırakılmaz? Ya da kötü bir şey mi yaptınız eşime? N’olur eşimin iyi olduğuna dair bir haber verin artık!!!” ifadelerini kullandı. Saatler sonra bir video paylaşan Yılmaz, gözyaşları içerisinde konuştu: “Eşimden hala haber yok. Emniyet’i, Terör şubeyi, kayıp şubeyi hepsini aradım. Bana yeni bir gelişme olmadığını söylediler. Eşimin kaçırılışının 161. günü. 23 hafta oldu ve hiç bir şekilde haber alamadım. Nerede, nasıl, ne şekilde bilmiyorum. Bu videoyu insanlık onuruna sahip çıkan herkesin destek olması amacıyla çekiyorum. Lütfen bu insanlık suçlarına ortak olmayın.”

Kayıp Gökhan Türkmen’in eşi ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “172 gündür habersiziz Lütfen en azından sağ olduklarını bilelim. Neden hiç bir açıklama yapmıyorsunuz?” dedi.


CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Kamuoyu şimdi şu sorulara cevap bekliyor:

-Bu insanları kim kaçırdı?

-6 aydır nerede tutuldular?

-İşkence yapıldı mı?

-Ailelerine 6 aydır neden haber ve cevap verilmedi?

-Kaçırılma görüntüsü olduğu halde neden ‘GBT’de alındı’ yalanı söyleniyor?

-Biri GBT’yle alındı diyelim; Salim Zeybek, eşinin gözleri önünde kendisini ‘polis’ olarak tanıtan kişilerce kaçırıldı. Ona neden 6 aydır tek kelime açıklama yapılmadı?

-Antalya’da, Edirne’de, İstanbul’da gözaltına alınan insanlar Ankara’ya nasıl geldi?

-6 kişiden neden sadece 4’ü ortaya çıkarıldı?

-Diğer iki kişi nerede ve ne durumda? Hayattalar mı? İşkence yapıldığı ve sağlık durumları iyi olmadığı için mi ortaya çıkarılmıyor?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin