8 milyon araç sigortasız dolaşıyor

Kaskoya gelen zamlar, poliçeleri iptal ettiriyor

Tr724 ÖZEL | İLKER DOĞAN

2019’un ilk 6 ayında yaklaşık yüzde 45 daralan otomotiv sektörüne bir kötü haber de ‘sigorta’ sektöründen geldi. Son bir yılda trafiğe tescil kaydı yapılan araç sayısı artmasına rağmen kasko yaptırılan araç sayısı yaklaşık yüzde 9 geriledi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayı itibariyle 3 milyon 709 bin civarında olan kasko poliçe sayısı 2 milyon 845 binlere kadar düştü. 2015 yılında sigortasız dolaşan araç sayısı 4 milyon civarındaydı. Bugün bu rakam 8 milyona dayandı. Bunun en önemli sebebi ise ekonomik krize bağlı olarak kasko fiyatlarının son bir yılda yaklaşık yüzde 50 zamlanması.

Ülkenin içinde bulunduğu ve kısa vadede aşması da mümkün gözükmeyen ekonomik kriz, bütün sektörlerde kendini hissettiriyor. İnşaat, otomotiv, gıda, konfeksiyon derken, sigorta sektörü de krizden nasibini almışa benziyor. 2016 yılı ekim ayında trafiğe kayıtlı araç sayısı yaklaşık 20.8 milyon adetti. Resmi rakamlara göre söz konusu araçlardan 14,8 milyonu zorunlu trafik sigortasını yaptırırken, kasko poliçeli araç sayısı ise 4 milyon 800 bin civarındaydı. Yaklaşık bir yıl sonra toplam araç sayısı 22 milyona çıktı ancak zorunlu trafik sigortası yaptıran araç sayısı 14.1 milyona geriledi. Buna göre yaklaşık 8 milyon araç trafikte ‘sigortasız’ dolaşıyordu. TÜİK’in verilerine göre 2019 yılının mayıs ayında trafikte tescil kaydı bulunan araç sayısı 23 milyon 39 bini aştı. Sigortasız araç sayısı ise 8 milyonun üzerinde. Bunların yüzde 37’sini yani 3 milyon civarını hususi otomobiller oluşturuyor.

Azalan sadece zorunlu trafik sigortası poliçe sayısı değil. Kasko yaptıran araç sayısı da hızla aşağı doğru iniyor. 2016 yılında yaklaşkı 4,5 milyon kasko yaptırmıştı. Geçtiğimiz yıl rakam 3 milyon 54 bine kadar geriledi. Son bir yılda ise satılan tüm araç tiplerine rağmen kasko yaptırabilen araç sayısı yüzde 6,8 düşerek 2 milyon 845 bin 709’a geriledi.

KASKO FİYATLARI YÜZDE 50 ZAMLANDI

Zorunlu trafik sigortası ve kasko poliçe sayısındaki düşüşün en önemli sebebi vatandaşın alım gücünün azalırken, kasko ve sigorta fiyatlarının son bir yılda yüzde 50’ye varan oranlarda zamlanması. Zaten bu nedenle poliçe sayısı azalmasına rağmen prim miktarı yüzde 18’e yakın artmış! İki yıl önce 855 lira olan hususi bir otomobilin zorunlu trafik sigortası primi bugün 1.315 lira. Ve bu rakam her ay yüzde 1,5 oranında artıyor. Bugün Türkiye’de 2016 model bir Clio’nuz varsa ve ilk kez kasko yaptırmak istiyorsanız ödemeniz gereken para ise 2 bin 800 lirayı buluyor.

YÜZDE 30 ‘HASARSIZLIK’ İNDİRİMİ BUHAR OLDU!

Sigorta sisteminde kaskolarda yüzde 30 hasarsızlık indirimi uygulanıyor. Ancak gelen zamlar nedeniyle bu indirim de buhar olmuş durumda. 2015 model Clio’suna geçtiğimiz yıl kasko yaptıran Ahmet K. 1.557 lira ödediğini anlatıyor. Bu yıl yüzde 30 indirim beklentisiyle sigorta acentasına gidiyor. Ancak karşısına yine 1.560 liralık bir rakam çıkıyor. Ahmet K., “Kasko zamlandığı için bizim indirim yalan oldu!” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin