Cami içinde itikafa, biber gazlı müdahale

Gaziantep polisi, cami içerisinde itikafa giren bir Furkan Vakfı gönüllüsü bir grup vatandaşa biber gazıyla müdahale etti. Kur’an okuyan vatandaşlar yaka paça gözaltına alındı. Polis ve bekçilerin vatandaşlara sert müdahalesi dikkat çekti. Gözaltına alınan bir vatandaş, “Oruçluyuz. Ama ağzımıza, yüzümüze biber gazı sıktılar. Ters kelepçe taktılar. İzin almak için sabah 09.00’da müftülüğe gideceğiz, şu anda ibadet halindeyiz, lütfen dokunmayın dedik ama dinlemediler.” dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye genelinde, 17 Mayıs Pazartesi günü sona erecek tam kapanma uygulaması devam ediyor. Kapanma kapsamında vakit ve cuma namazları dışında camilerde bulunmak koronavirüs tedbirleri kapsamında yasaklandı. Ancak birçok ilde Ramazan ayının son 10 günü gerçekleştirilen itikaf ibadetini yapmak isteyenler, bazı camilere kapandı.

Gaziantep’te ise itikafa giren vatandaşlar, kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesiyle engellendi. Camide Kur’an okuyan vatandaşlara biber gazıyla müdahale eden polis ve bekçiler, insanları yaka paça gözaltına aldı. Vakfin sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülere göre kolluk kuvvetleri oruç olan insanların yüzüne hiç tereddüt etmeden biber gazı sıkıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin