Bakan Kurum: İstanbul’da 7 bin 615 bina acilen yıkılmalı

HABER-YORUM | YUSUF DERELİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘İstanbul’da acil olarak yıkılması gereken bina sayısını 7 bin 615 olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde ‘acilen yıkılması gereken bina sayısını’ 1,5 milyon olarak açıklayan Kurum’un 7 bin 615 rakamına nasıl ulaştığı bilinmiyor. İstanbul’daki yapı stoğu yaklaşık 2 milyon. Uzmanlara göre ise bunların 700 bini acilen yıkılmalı! Bütün bu rakamlar şunu gösteriyor; Türkiye’nin en önemli sorunu olması gereken ‘depreme hazırlık’ konusunda hiçbir ciddi çalışma yok. AKP iktidarı, 17 yıldır ‘kentsel dönüşüm’ konusunda bir arpa boyu bile yol alamadı. Türkiye genelinde ya da İstanbul özelinde daha kaç binanın ‘riskli ve acilen yıkılması gerektiği’ konusunda bile fikir birliği yok; zira bununla ilgili somut bir çalışma yok!

AA’nın Editör Masası’na konuk olan Kurum, ‘konut’ sayısı vermedi. Söz konusu binalardaki konut sayısı hakkında net bir bilgi yok. 4 konutlu bina olduğu gibi 12 kunutlu binalar da var. Her binada ortalama 8 daire olduğunu düşünseniz 61 bine yakın konut yapar. Bu ise en az 250 bine yakın insanın olası bir depremde enkaz altında kalacağını gösteriyor. 

BİR YIL ÖNCE: 6,7 MİLYON KONUT DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Aynı Kurum, daha bir yıl önce Türkiye genelinde 6,7 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında depreme hazır hale getirilmesi gerektiğini söylemişti. Kurum, 17 Mart 2019’da yaptığı açıklamada, “Bunun 1,5 milyon konutu, acil ve öncelikli dönüşüm yapılması gereken alanlar. Bu alanlara ilişkin de yılda 300 bin konut yapmak suretiyle önümüzdeki 5 yıllık süreçte buraları dönüştürmek istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Kurum’un ‘acil yıkılması’ gerektiğini söylediği 1,5 milyon konutun en az yüzde 10’u İstanbul’da. Bu ise 150 bin konut anlamına geliyor. Bakan Kurum’un 7 bin 615 rakamını nasıl bulduğu bilinmiyor!

UZMANLAR: 700 BİN KONUT RİSKLİ

1999 depreminde İstanbul’daki yapı stoğu yaklaşık 1 milyon 650 civarındaydı. Bugün rakamın 2 milyona yakın olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlara göre İstanbul’da ‘dönüştürülmesi’ gereken konut sayısı 700 bin! Bakan Kurum’un açıkladığı 7 bin 615 bina (ortalama 60-70 bin konut) rakamıyla uzmanların açıkladığı rakam arasında uçurum var. 

CİDDİ BİR ÇALIŞMA YOK, KAFALAR KARIŞIK

Bütün bu rakamlar şunu gösteriyor aslında; Türkiye’nin en önemli sorunu olması gereken ‘depreme hazırlık’ konusunda AKP iktidarının hiç bir ciddi çalışması yok. Türkiye genelinde ya da İstanbul özelinde daha kaç binanın ‘riskli ve acilen yıkılması gerektiği’ konusunda bir çalışma bile yapılmamış. Hükümetin bakanının bir yıl önceki rakamıyla, bir yıl sonra açıkladığı rakam arasında bile uçurum var. 

BAŞVURULAR HAVADA KALIYOR

Murat Kurum, dünkü röportajında, “Vatandaşlarımızdan ricamız, riskli binalarıyla ilgili risk tespiti talebinde bulunsunlar.” diyor. Bugün özellikle depremin en çok vurduğu Avcılar’da yüzlerce hatta binlerce bina için ‘dönüşüm’ talebinde bulunuldu. Ancak hiç biri bir sonuç alamıyor. Dönüşüm için ‘olumlu’ cevap alanlardan ise bir daire parası talep ediliyor! Kira verecek parası olmadığı için kolonları çatlak binalarda oturmak zorunda kalan vatandaşlar, kendilerinden istenen 300-400 bin lirayı nasıl verecek? AKP rejimi yine algıya oynuyor; olan ise yine vatandaşa olacak…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin