Ersun Yanal’la yalan olan sezon

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Galatasaray, nihayet Kadıköy’de galip gelmeyi başardı. Fenerbahçe deplasmanından en son 22 Aralık 1999’da galip dönen sarı-kırmızılı ekip aradan geçen sürede oynadığı 23 maçta 3 puana hasret kalmıştı. Sezonun ikinci devresinde yoluna kayıpsız ilerleyen Terim’in öğrencileri, Kadıköy fobisine son verip hem 3 puanı hanesine yazdırdı hem de ezeli rakibini kaosun içine attı. 

Fenerbahçe’de sadece bir mağlubiyet almadı

Mağlubiyette hedefe konulan isim Ali Koç oldu. Hedefe koyanlar ise, Saray ve çevresi. Özellikle maçtan sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanları bir merkezden emir almışcasına Ali Koç’u hedef alan paylaşımlar yaptı. Takım tutmadığını belirten ‘jöleli danışman’ Yiğit Bulut bile hızını alamayanlar arasındaydı. AKP ve Erdoğan’ın, Ali Koç üzerine gelmesinin nedeni Bankalar Birliği ile Süper Lig kulüpleri arasındaki anlaşmaya imza atmaması oldu. Galatasaray, Trabzonspor ve Beşiktaş’ın imzaladığı anlaşmayla bir nevi kulüplerin kontrolü devlete geçiyor. Anlaşmada yer alan ‘’Taahhüdün yerine getirilmemesi durumunda kulüp ve kefilleri hakkında temerrüde düştüğü tarihten itibaren haciz kararı alınabiliyor. Ayrıca başkan ve yöneticiler bir sonraki dönemde aday olamıyor.’’ maddesi kulübün el konmasına giden yolu açıyor. Dev borç yükünün altında ezilen kulüplerin devlet kontrolüne tamamen geçmesi söz konusu oluyor. Ali Koç bu anlaşmaya karşı çıktıktan sonra AKP çevrelerinin hedefi oldu.

Taraftar baskısıyla Yanal

Saray – Ali Koç mücadelesine bir nokta koyup, Fenerbahçe’nin Ersun Yanal sorununa değinmek gerekiyor. 3 Haziran 2018’de Aziz Yıldırım dönemini sonlandırıp, başkanlık koltuğuna oturan Ali Koç’un vaatleri arasında köklü değişim vardı. İlk olarak sportif direktör atayıp, Avrupa’da tanınmış bir isim olan Damien Comilli’yi göreve getiren Koç, teknik direktör tercihini Hollandalı Philippe Cocu’dan yana kullandı. Değişim sloganıyla başlayan sezon daha ilk haftalardan itibaren hüsranın habercisi oldu. İlerleyen haftalarda düşme potasında bulunan bir Fenerbahçe vardı. Lig ve Avrupa’da yaşanan hüsran sonrası Cocu eleştirilmeye başlayınca, tribünlerden Ersun Yanal sesleri yükseldi. Taraftar kötü gidişattan kurtaracak ismin, Fenerbahçe’nin gördüğü son şampiyonluğun mimarı Ersun Yanal olduğuna inanıyordu. 2013-14 sezonunda bitime 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Ersun Yanal’lı Fenerbahçe, lig tarihinin en erken şampiyonluğunu ilan eden takım olmuştu.  

Ersun Yanal seslerinin yükseldiği günlerde FB TV’de katıldığı ‘Özel Gündem’ programında Ali Koç net açıklamalar yapıyordu. Ali Koç, “Dün olmadı, bugün de yok, yarın da olmayacağını düşünüyorum. Ersun Yanal hocamız bizim planlarımız arasında yok. Lütfen bu sevdaya son verin. Bunun pek bir faydası olmayacak.’’ cümlelerini kuruyordu. Ancak Cocu yönetiminde alınan her başarısız sonuç sonrası tribünlerden Ersun Yanal sesleri daha gür çıkmaya başlıyordu. Cocu gönderilip görev, yardımcısı Erwin Koemann’a verilmesi kötü gidişatı durdurmaya yetmiyordu. Henüz koltukta 6 ayını doldurmamış olan Ali Koç, taraftarla arasını açmama adına ‘kerhen’ Ersun Yanal’ı göreve getirmek zorunda kaldı. Hem de yukarda sarfettiği cümlelerden iki ay sonra. Bu zoraki bir birliktelikti. 

Ali Koç’un planı muhtemelen Ersun Yanal’la sezonu tamamlayıp, yolları ayırmaktı. Ancak 2018-19 sezonunun son döneminde alınan başarılı sonuçlar Ersun Yanal’a kredi kazandırırken, Ali Koç’un manevra alanını daralttı. Diğer taraftan Finansal Fair Play’dan dolayı kulübün UEFA tarafından kontrol altında tutulması Ersun Yanal’la devamın bir başka gerekçesi oldu.

Transferlerle kadrosunu güçlendirdi

Erwin Koemann sonrası göreve gelen Ersun Yanal, takıma yarım düzine oyuncu transfer ederek işe başladı. Ara transferde Miha Zajc (Empoli), Victor Moses (Chelsea), Tolgay Arslan (Beşiktaş), Serdar Aziz (Galatasaray) ve Sadık Çiftpınar (Yeni Malatyaspor) kadroya katılan isimler oldu. Ersun Yanal, 3,5 milyon Euro ödediği Zajc ve 3,2 milyon Euro ödediği Tolgay Arslan’ı neredeyse hiç şans vermedi. Sadık’a ise ilk haftalarda görev yerdikten sonra yedek kulübesine çekti. Gelen isimlerden en fazla Moses şans buldu ama Chelsea performansınun fersah fersah uzağında bir görüntü çizdi. 

Dibe vurmuş bir takımı alıp, ligi 6. sırada bitirmesi Yanal açısından bir başarıydı. 2019-20 sezonu için bir mazereti yoktu. Maddi sıkıntıdan dolayı transferde temkinli davranmak zorundaydı. Eljif Elmas’ın Napoli’ye 16 milyon Euro’ya satılması elini güçlendirdi. Zira, kadroda yer bulmayan oyuncuların gönderilmesi veya sözleşmelerinin fesh edilmesi elini güçlendiren bir başka sebep oldu. Max Kruse, Vedat Muriqi, Mathias Zanka, Deniz Türüç, Gary Rodrigues, Altay Bayındır, Adil Rami, Emre Belözoğlu ve Luis Gustavo gibi ilk 11’de direk oynayacak oyuncular takıma dahil oldu. Geçen sezon hiçbir resmi maçta yer almayan Tolga Ciğerci yeni sezonda kadroya giren bir isimdi.

39 yaşındaki Emre ‘ümit’ olursa

Fenerbahçe’nin en önemli eksiği sol bek ve stoper olmasına karşılık Yanal, o mevkilere gerekli transferi yapmadı. Sol bekte tüm yük Hasan Ali Kaldırım’ın omuzlarına kaldı. Bu oyuncunun sakatlığıyla o mevkiye sağ açık oynayan Dirar geçti. Stoper mevki ise tam bir hüsrandı. Zanka, Adil Rami, Sadık ve Serdar Aziz’in stoper olduğu kadroda Yanal bu mevkiye Jailson’u sürdü. Ön libero olarak oynayan Jailson alışık olmadığı mevkide sıkıntı yaşadı. Adil Rami sadece 45 dakika forma şansı bulup, formu beğenilmediği için gönderildi. Ara transferde gelen Simon Falette hiç oynatılmadı. Sadık sakatlanıp sezonu kapattı. Serdar Aziz, her maçta penaltı ve kırmızı kartlık hareketler yaptı. Hangi mevkide oynadığı belli olmayan Tolga Ciğerci, Yanal’ın gözdesi oldu. Hiçbir maçta bu sezon ilk 11’de sahaya sürmediği Tolgay Arslan’ı Galatasaray derbisinde sahaya sürdü. Kadroda bulunan hiçbir oyuncu Yanal’la birlikte form grafiğini yükseltmedi. Tam tersi köreldi. Zanka ve Moses takımdan ayrılırken, hangi akla binanen kadro dışı bıraktığı belli olmayan Mehmet Ekici yeniden kadroya dahil edildi. Yanal’ın yanlışları yazmakla bitmeyecek gibi. 

Yaptığı doğru şeyler yok mu? Tek doğru sonucu olmayan ayağa iyi pas yapan futbol oynattı. Fenerbahçe taraftarının ümidinin 39 yaşındaki Emre Belözoğlu olması aslında durumu özetliyor. Yanal, ne defans sorununa ne de kanat varsaysonlarına çözüm üretti. Yanal’ı göreve taraftarlar getirdi. Faturayı Ali Koç ödeyecek. Yanal, taraftarın Fenerbahçe’ye attığı …. cümlenin gerisini yazmaya gerek yok. Son 4 haftada alınan bir puan herşeyi net olarak ortaya koymaya yetiyor. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin