Ankaralı fırıncının suçu ne!

HABER | İLKER DOĞAN – Tr724 Haber Merkezi

Ankara’daki ekmek savaşlarının faturası halka kesilecek. Artan maliyetler sebebiyle fırıncılar haklı olarak zam istiyor ancak bakanlık izin vermiyor. Bakkallar ise kar marjı düşük olduğu için ekmek satışını durdurdu. Ankaralıları iki son bekliyor; ya ekmeğe zam gelecek ya da üretim durduğu için yakın bir zamanda ekmek kuyrukları sokaklara taşacak.

Eylül ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz günlerde açıklandı. TÜİK’in rakamlarına göre, bile enflasyon son 15 yılın zirvesini görerek yüzde 24,5 olarak gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da söz konusu oranın ‘algı’ değil, ‘gerçek’ olduğunu kabul ederek, “Beklentilerin üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık.” demek zorunda kaldı. TÜİK’in oranı ‘resmi’ rakam. Sokağın enflasyonu ise yüzde 40’ları çoktan aştı.

ZAMLAR YAĞMUR GİBİ YAĞIYOR
Ekonomik kriz bir çok sektörün ürün ve hizmet fiyatlarını güncellemesi sonucunu da beraberinde getirdi. Daha geçtiğimiz hafta elektirik ve doğalgaza 3 ay içinde üçüncü kez zam geldi. Artan maliyetleri gerekçe gösteren fırıncılar da zam yaptı. Zira 95 lira olan bir çuval unun fiyatı 6 ayda 175 liraya kadar çıktı. Türkiye’nin bir çok yerinde ekmek 1 lira 25 kuruşla 1,5 lira arasında fiyatlarla satılıyor.

ZAM ‘UYGUN GÖRÜLMEDİ’
Bütün bu gerekçelerle Ankaralı fırıncılar da ekmeğe yüzde 25 zam yaptı. Ve bakkallar ekmeğin satış fiyatı 1 liradan 1,25 kuruşa çıktı. Ancak Ticaret Bakanlığı ekmeğe yapılan zammı ‘iptal’ etti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 200 gram ekmeğin 1 TL’nin üzerinde bir fiyatla satışının ‘uygun görülmediği’ belirtildi.

BAKANLIK SADECE ANKARA’DAN MI SORUMLU?
Ankaralı fırıncıların cevap beklediği sorular var. Öncelikle bakanlık neden sadece Ankara’daki zammı iptal etti? İstanbullular şu anda ekmeği 1,5 liradan yiyor. Ankaralı fırıncılar geri adım atmıyor. Daha önce bakkala 70 kuruştan verdiği ekmeği 90-95 kuruştan satıyor. Bakkal ise o fiyattan aldığı ekmeği 1 liraya satmak istemiyor. Başkentte çok sayıda bakkal ekmek satışını durdurdu. Satışlar durduğu için fırınlarda ekmek üretimi de büyük oranda azaldı. Ankaralıları bekleyen iki son var; ya ekmeğe zam gelecek ki bu büyük olasılık ya da çok yakın bir zamanda ekmek bulamayacaklar.

BAKAN: SORUN İTHALATLA AŞILACAK!
İktidar bu sorunu da diğerlerinde olduğu gibi ‘ithalat’ restiyle aşmayı planlıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önceki gün yaptığı açıklamada, stokta 2 milyon ton un bulunduğunu, ithalat için ihaleye çıkılacağını ve böylece fiyatlarda düşme olacağını savundu. Bugüne kadar etten fasulyeye, patatesten soğana bir çok kalemde aynı sebepten ithalat yapıldı. Ancak hiç birinde çözüm olmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin