Kapıdaki tehlike: Kalıcı işsizlik

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN – Tr724 Haber Merkezi

Uçak tartışmaları, yüzde 25’e dayanan enflasyon, 3 ayda üç kez artırılan faiz, doğalgaz ve elektiriğe ardı ardına yapılan zamlar, ekonomi yönetiminin ABD’li bir şirkete verilmesi derken aslında çok daha büyük bir tehlike kapıda bekliyor. Geçtiğimiz bir kaç ayda 3 bine yakın irili ufaklı şirket ‘iflas erteleme’, güncel tabirle ‘konkordato’ istedi. Kapanacak kepenk sayısının yıl sonuna kadar 7 bini bulması bekleniyor. Kapanan her işletme, işsiz sayısının katlanarak artması ve sorunun kalıcı hale gelmesi demek.
TÜİK’in rakamlarına göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 64 bin kişi artarak 3 milyon 315 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. DİSK’e göre ise işsizlik oranı yüzde 14’leri aştı. İşsiz sayısı ise 4 milyonun üzerinde.
ÜRETİMİN DURMASI, İŞSİZLİĞİN ARTMASI DEMEK
Enflasyon son 15 yılın zirvesine çıkarak yüzde 24,52’lere ulaştı. Türk lirası hızla değer kaybediyor. Daha geçtiğimiz hafta elektrik ve doğalgaza son 3 aydaki üçüncü zam geldi. Faizlerin artması, tüketimin de azalması anlamına geliyor. Zira tüketici parasını faize yatırmayı harcamaktan daha mantıklı buluyor.  Tüketimin azalması ise üretimin durması demek. Üretimin azalmasının doğal sonucu ise işsiz sayısına yenilerinin eklenmesi.
YÜKSEK FAİZ İŞVERENİN BELİNİ BÜKÜYOR
İşin bir de faiz yönü var. Merkez Bankası, 15 Eylül’de faiz oranlarını yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltti. Dövizi frenlemek için artırılan faizin en büyük olumsuz etkisi yatırımları düşürmesi. Ayrıca faizin artırılması tüketimin azalması, yatırım maliyetinin de artması sonucunu doğuruyor. İş kurmak isteyenler, risksiz getiri olan bankalara parayı koyup vadeli hesabın getirisi ile geçinme yolunu seçerler. Dolayısıyla üretim azalır, işsizlik kalıcı olarak artar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin