Alman basınından Albayrak yorumu: Cazibesi olmayan damat

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Almanya basını, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Washington’daki ekonomi temaslarını yorumladı. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Erdoğan ve damadının çıkar optimizmini öncelediğine dikkat çekerken, Handelsblatt, bakanın hukuk güvenliğini garanti etmesi gerektiğini vurguladı

DW Türkçe’nin aktardığına göre FAZ, Albayrak’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları’ndaki performansını masaya yatırdı. Gazete ‘Cazibesi olmayan damat’ başlığıyla yayımladığı yorumunda “Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı ABD ziyaretinde yatırımcılarda kafa karışıklığına yol açtı, oysa ihtiyaç duyduğu şey acilen iyi haberler” denildi.

Albayrak’ın uzun süre iktidara yakın Çalık Holding’i yönettiği ve sonrasında Enerji Bakanlığı da yaptığını hatırlatan FAZ’ın yorumu şöyle devam etti:

FAZ, artan enflasyon ve işsizliğe dikkat çekti

“Erdoğan ve damadı çıkar optimizmini yeğliyor. Albayrak pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2018 sonundan beri içinde bulunduğu resesyonun muhtemelen aşılmış olduğunu söyledi. 2019’un ilk çeyreğine dair rakamların toparlanmaya işaret ettiğini belirtti: ‘Zor bir dönem minimum hasarla atlatıldı’ dedi. Şimdiki hedefin planlanan mali hedeflere ulaşmak olduğunu söyledi.

Bu hedeflerden bir tanesi bu yılki yüzde 2,3’lük büyüme hedefine ulaşmak. Önceki yıl bu oran yüzde 2,6 idi. Birçok ekonomist bu hedefi ütopik buluyor. Örneğin IMF’in beklentisi daha ziyade yüzde 2,5’lik bir küçülme yaşanacağı yönünde. İyileşmeye dair işaretler de var. Örneğin şubat ayı sanayi üretimindeki kayıplar korkulan seviyenin altında kaldı. Ayrıca kur nedeniyle sert bir bir biçimde düşen ithalatla cari açık da küçüldü.

Ancak diğer göstergeler zayıf. Enflasyon oranı son olarak neredyse yüzde 20’ler düzeyine ulaştı. Toplumda artan işsizlik karşısında da tedirginlik hâkim. Şubat ayında işsizlik oranı son on yılın en yükseği olan yüzde 14,7 düzeyindeydi. Genç işsizlerin oranıysa yüzde 27’yi buluyor. Toplamda 4,7 milyon kişi işsiz.”

Handelsblatt: Bakan hukuk güvenliğini garanti etmeli

Almanya’nın prestijli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ta yayımlanan yorumda da Türkiye’nin reformlardan daha fazlasına ihtiyaç duyduğu belirtilerek, Hazine ve Maliye Bakanı’nın yaptığı konuşmada hukuk güvenliği garantisi vermesi gerektiği belirtildi:

“Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yegane şey mali reformlar değil. Güveni de geri kazanmalı. […] Hazine ve Maliye Bakanı hukuk güvenliği garantisini net bir biçimde vermeliydi. Türkiye’ye yatırım yapanlar siyasi yargıya takılmayacakları konusunda emin olmalılar.

Albayrak ülkenin geçen yıllardaki katı tutumunu -burada anahtar kelime terör- açıklamalı ve iyileşme sözü vermeliydi. Aynı oranda önemli olan mali reformlar ancak bu durumda ışıltılı bir görünüm kazanabilirdi.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin