Çiftçi borcunu ödeyemedi; tavuk, inek ve at hacizleri patladı

Türkiye son günlerde tarım sektörünü konuşuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin mayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,33 arttığını açıkladı. Yem fiyatları, artan maliyetler derken Türkiye’de çok sayıda çiftçi borcunun ödeyemez duruma geldi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, borcunu ödeyemeyen çiftçinin tavuk, inek, at gibi hayvanlarına haciz gelmeye başladı. 2018 yılında 231 büyükbaş hayvan icradan dolayı satışa çıkarılırken bu rakam 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 32 artarak 306’ya ulaştı. Yani icradan satışa çıkarılan büyükbaş hayvan sayısı yılın ilk çeyreğinde yüzde 32 arttı.

Haciz konulan canlı hayvanlar açık artırma usulüyle satışa çıkarıldı. 2019 yılının ilk çeyreğinde 19 icralık dosya bulunuyor. Toplam 445 hayvan icralık ve açık artırma usulüyle satışa çıkarıldı. Bunlar sırasıyla şöyle; 1 yarış atı, 138 küçükbaş, 306 büyükbaş hayvan…

(Kaynak: icraburada.com, Grafik: Sözcü)

“Çiftçiler kredi borçlarını ödeyemiyor”

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Türkiye’deki çok sayıda çiftçinin borcunun ödeyemediğini belirterek, yapılması gereken en önemli adımın süt fiyatlarının artırılması olduğunu söyledi . Yıldırım “Hayvanlar ithal edilirken kredi kullandırılıyor. Daha sonra çiftçiler bu kredinin altında ezilip ödeyemiyorlar.” dedi.

Üreticilerin yeme para veremediğini belirten Yıldırım, “Çiftçinin ürettiği süt para etmiyor. Bu nedenle çiftçi borcunu ödeyemiyor. Biz patates soğanla uğraşırken, hayvancılığı göz ardı ettik. Hayvancılığın kalkınması için süt politikasının doğru yapılması gerekiyor. İnanın borcunu ödeyemeyen çok sayıda çiftçi hapis yatıyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin