AKP kurucusu, HDP eski milletvekili Fırat vefat etti

AKP’nin kurucularından, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat (75), hayatını kaybetti.

HDP İstanbul İl Örgütü, partinin eski Mersin milletvekili Fırat’ın bu sabaha karşı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

HDP’nin Twitter hesabında yapılan açıklamada “Önceki dönem Mersin milletvekilimizden Dengir Mir Mehmet Fırat, bu sabaha karşı Ankara Bayındır Hastahanesinde yaşamını yitirmiştir. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

Bayındır Hastanesi Başhekimi Ersel Düzgün de yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Akciğer kanserinin yayılımına bağlı beyincik tümörü nedeniyle hastanemizde tedavi gören deneyimli ve saygın siyasetçi Dengin Mir Mehmet Fırat, 12 Temmuz saat 01.44’te hayatını kaybetmiştir.”

Fırat’ın cenazesi ikindi namazını müteakip Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?

1943 yılında Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukatlık, çiftçilik ve ihracatçılık yaptı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. AKP’nin kurucu üyesi oldu.

21’inci dönemde Adıyaman, 22’nci dönemde Mersin, 23’üncü dönemde Adana Milletvekili seçildi. 21’nci dönemde Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi oldu. 21 ve 22’nci dönemde Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde yer aldı.

2015 seçimlerinde HDP’den Mersin milletvekili seçildi.

Evli ve 2 çocuk babasıydı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin