Yeni restore edilen 300 yıllık taş köprü, sebepsiz yere çöktü

Rize’nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18. yüzyılda inşa edilen koruma altındaki taş kemer köprü çöktü. Tarihi köprü geçen yıl restore edilmişti. Çökmenin restorasyondan sonra herhangi bir dış etki olmadan yaşanması kafaları karıştırdı.

Ambarlık köyünde Salarha Deresi üzerine kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü kemer köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştı.

DHA’nın haberine göre geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğindeki köprü, 10 Temmuz sabahı kendiliğinden çöktü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken köprü enkazında incelemelerde bulundu.

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık’taki tarihi köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek şunları söyledi:

Daha yeni restore edilmişti

“Bu tarihi köprü birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz. Aynı zamanda su debisi artmadan bir an önce tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz.”

Köy sakinlerinden Hasan Türüt de köyün simgesi olan köprünün çökmesine üzüldüklerini belirterek, “Sabah büyük bir gürültü ile uyandık. Aşırı bir gürültü oldu. Kaza oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprünün, geçen yıl restorasyonu yapılmıştı.” diye konuştu.

Valiliğe göre doğa şartları yüzünden çökmüş

Rize Valiliği, çöken köprü ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca alanda inceleme gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Köprü üzerinde yapılan restorasyon çalışmalar esnasında herhangi bir statik iyileştirmenin ve köprünün taşıyıcı sistemine hiçbir müdahale yapılmadığı, sadece köprü yaklaşım duvarları ve zemin kaplama işlemleri gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Köprünün yıkılma sebebinin; yüzyıllar boyunca yaşanan iklim ve doğa koşulları sonucu köprünün statik yapısında meydana gelen bozulmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin