7 yıl hapse mahkum edilen Pucca isyan etti: 1 Tweet’e 7 sene ne demek ya?

‘Pucca’ adını kullanan sosyal medya fenomeni Selen Pınar Işık, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Işık katılmadı. Işık’ın avukatı Ali Furkan Tatlı, müvekkili üzerine atılı uyuşturucu madde kullanımını özendirme suçunu işlemediğini belirterek, “Suçun oluşması için özendirme kastı gerekir. Hatta uyuşturucu karşıtı twitler atmıştır. İfade özgürlüğü kapsamında müvekkilimin kişisel hakları zedelenmektedir. Beraatini talep ederiz.” dedi.

Mahkeme kısa bir aradan sonra kararını açıkladı. Mahkeme, Pucca olarak tanınan Selen Pınar Işık’ı, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme” suçundan 7 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, cezayı iyi halden 5 yıl 10 aya düşürdü.

Mahkeme ayrıca sanık Işık’a 3 bin 333 gün adli para cezası karşılığı 66 bin 660 lira adli para cezası verdi.

“ATTIĞIM BİR TWEET YÜZÜNDEN”

7 sene hapis cezası aldığını öğrendiğini duyuran ‘Pucca’ Selen Pınar Işık, karar isyan etti: “Günaydın arkadaşlar. Az önce 7 sene hapis cezası aldığımı öğrendim. Escobar’la ilgili attığım tweet yüzünden. Escobar bu kadar ceza almadı. 7 sene ne demek ya? Attığım bir tweet yüzünden. Ben size ne yaptım? Ben ne yapacağım?”

PİNOCHET OLAYI

Işık daha önce 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Genel Seçimleri ile ilgili, “Tek umudum kaldı, Pinochet olayı” şeklinde bir tweet atmıştı. Pinochet’in “No” isimli filmde darbeyle ülkenin başına geçen bir general olduğunu söyleyen bazı takipçiler Işık tepki göstererek darbe çağrısı yaptığını iddia etmişti ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

29 Haziran 2018’de ‘Twitter’da yaptığı “Batı’nın uşağıyım” paylaşımından sonra evi basılan Pucca Batı’nın oğlu olduğunu açıklamıştı. Pucca 1 Ekim 2018’de ise gözaltına alınmıştı.

Darbeyi destekleyecek bir insan olmadığını söyleyen Işık, ”Darbenin desteklenmesi bugün hiçbir insan bakımından aka uygun bir durum değildir. Muhalif bir insan olabilirim. Ancak halkı kin ve düşmanlığa tahrik amacıyla hareket etmedim” şeklinde ifade vermişti.

PUCCA KİMDİR?

Pucca’nın asıl ismi Selen Pınar Işık. 3 Haziran 1987 İzmir Karşıyaka doğumlu. Karşıyaka Kız Lisesi’nden mezun olan Pucca Üniversiteyi Ankarada okudu. Önce Radyo Televizyon Sinema ardından da Gazetecilik’le iki üniversite bitirdi.
Bir dönem Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Pucca 2007 yılından beri internette blogunda günlük tutuyor. 2010 yılında dizüstü edebiyat tarafından günlükleri kitap haline çevrildi.

KİTAPLARI

O Adam buraya gelecek
Küçük Aptalın Büyük Dünyası
Ve Geri Kalan Her şey
Allah Beni Böyle Yaratmış
Ay Hadi İnşallah
Şimdi Biz Neyiz?

Küçük Aptalın Büyük Dünyası adlı kitabı film oldu. ’Hadi İnşallah’ isimli sinema filmin yönetmenliğini de Ali Taner Baltacı’nın yaptı.

http://tr724.wpengine.com/sosyal-medya-fenomeni-selen-pinar-isikin-evi-oglu-batiyi-kastederek-attigi-tweet-nedeniyle-basildi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin