AİHM’den Türkiye’ye kaçırılan Özben’le ilgili sorular: Polisleriniz, savcılarınız bulmak için ne yaptı?

HABER-YORUM | ALİ ADİL ÇAKAR | [email protected]

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ankara Yenimahalle’de 9 Mayıs 2017 tarihinde kaçırılan ve o tarihten bu yana kendisinden haber alınamayan akademisyen Mustafa Özben (42) için devreye girdi. Ailesinin başvurusu üzerine Türk hükümetine bazı sorular yönelten AİHM, bugüne kadar ne tür adımlar atıldığını sordu. Mahkeme, Özben’in bulunması için etkili soruşturma yürütülmesini istedi.

Özben ailesi 28 Temmuz’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yaptı. Başvuruda, AİHM İçtüzüğü’nün 39. maddesi gereğince Özben’in bulunması için devreye girmesi ve etkili bir soruşturma için Türk hükümetine baskı kurması istendi. Başvuruyu inceleyen AİHM, 4 Ağustos’ta aldığı bir kararla AKP hükümetinden bazı bilgiler istedi.

Mahkeme, AKP hükümete şu soruları yöneltti:

1- Kaybolan ve kaybolduğu sırada görgü tanıkları tarafından fark edilen ve anında acil servise (155) haber verilen Mustafa Özben’in bulunması için polis memurları tarafından hangi işlemler yapıldı?

2- Soruşturma birimleri tarafından, özellikle ilgili savcılar tarafından, başvurucu Emine Özben’in eşinin bulunması için hangi işlemler yapıldı?

Özellikle, soruşturma birimleri:

-Kaçıranlar tarafından kullanılan ve başvurucunun eşinin bindirildiği siyah aracı bulmak için adımlar attı mı?

-Kaçıranların kimliğini tespit etmek için adımlar atıldı mı?

-Başvurucunun 11 Mayıs 2017 akşamında arandığı mobil telefonun (no. 05370478101), dosyadaki bilgilere göre, sahibi olan M.M.A. sorgulandı mı?

– Olaydaki tüm görgü tanıklarını belirlendi ve sorguya çekildi mi?

-Başvuranın kocası o araca yerleştirildikten sonra, olayın bulunduğu yerde ve kara taşıt yolu boyunca CCTV’ler ve diğer güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerin yerleri belirlendi mi, görüntülerin güvenliği sağlandı mı?

3- Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan talebe ilişkin olarak atılan adımlar nelerdir? Başvuran geçici bir tedbir için 7 Temmuz 2017’de müracaatta bulunmuş mudur?

10 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERDİ

AİHM, hükümetten, yukarıdaki sorulara ilişkin cevapların ve soruşturma dosyasının bir örneğini 10 Ağustos 2017’ye kadar göndermesini istedi.

Emine Özben 7 Temmuz 2017’de Türkiye’deki Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapmış, buradan cevap gelmesini beklemeden de AİHM’e müracaat etmişti. AYM, bugüne kadar henüz bir cevap vermiş değil.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin