Ahlaksız!

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Türk Dil Kurumu “Ahlaksız”ı şöyle tanımlıyor:

 1. sıfat: Ahlak kurallarına uymayan.
 2. sıfat, mecaz: Dürüst davranmayan, kötü huylu, terbiyesiz.

Onuru ve siyasi haysiyetiyle yaşamaktansa, Erdoğan’ın abası altına sığınıp ömrü boyunca birilerinden kalan kırıntılarla beslenmeyi kendisine yediren siyasetçi Numan Kurtulmuş geçtiğimiz gün şöyle bir açıklama yaptı:

“Devletin kendisine vermiş olduğu Türk Lirasını gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır.”

Birçok açıdan problemi olduğu kadar siyasal İslam’ın en çok ihtiyaç duyduğu nesnenin bir boy aynası olması gerektiğini gösteren talihsiz bir açıklamaydı bu.

Talihsizdi çünkü devletin kimseye hibe verdiği filan yoktu. Geri ödemesi belli, faizi belli bir krediydi bu ve alanın nasıl yatırım yapacağına, nereye yatırım yaptığında ahlaklılık, nereye yaptığında ahlaksızlık olacağına Kurtulmuş ve sahipleri karar veremezdi.

Kaldı ki gerçek ahlaksızlık arıyorsak batık duruma gelmiş ve krediden başka şansı kalmamış işverenlerden ziyade başka yerlere bakmak gerekiyor.

Misal…

Faizlerin açıklanacağı gün aniden kuru iki lira aşağı çekip milyonlarca doları cukkalayanların ertesi gün fahiş fiyattan bu paraları satmasıdır esas ahlaksızlık.

Cebindeki üç kuruşu değeri tamamen bitmesin diye dövize çevirenler mi ahlaksızdır yoksa saray koridorlarında duyduklarını yandaşlarına ulaştırıp milyon dolarlara çevirenler mi?

Ahlaksız dip noktada dövizi toplayıp, tepe noktada satanlara denir.

Ve gerçek ahlaksızlık Kanal İstanbul güzergâhından “Bize ne düşüyor” diyerek evlad-u iyalini parsa toplamaktır.

Bir de siyasi ahlaksızlık var. Kendini yetiştiren partiyi ortasından bölüp kitlesine umut vadettiği esnada, kişisel siyasi ikbal uğruna partisini bir tek adam rejimine eklemleyenlerdir mesela ahlaksızlar.

Ülke tarihinin eşi benzeri görülmemiş vurgunlarıyla ülkeyi tamamen bitirdikten sonra yaşam mücadelesi veren esnafın hayatta kalma çabasını ahlaksız olarak görenlerdir…

Ahlaksızlık, köprü, tünel, yol, havalimanı gibi tesisleri geçiş garantisini dolar üzerinden yaparak yandaş müteahhitlere peşkeş çekmektir.

Harbi ahlaksızlık, kamu ihale yasasını 16 yılda 200 kereden fazla değiştirmektir.

Nedir ahlaksızlık biliyor musunuz?

Kısa süre öncesine kadar dünyada tarım üretimi kendi kendine yeten birkaç ülkeden biriyken, tarım alanlarını imara açıp betona gömdükten sonra tarım ürünü ithal etmektir ahlaksızlık.

Ve en büyük ahlaksızlık ülkenin sahip olduğu tüm değerleri Varlık Fonu altında toplayıp, üç beş Arap şeyhine peşkeş çekmektir.

Ülkeyi talan eden İranlı bir zirzopa yılın işadamı ödülü verene ahlaksız demeyeceğiz de kime diyeceğiz?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. Ahlaksızlar ve soysuzlar devlete hükümran olmuş

  Ne büyük tufan,
  Ne büyük hüsran olmuş

  Soysuzu sopsuzu hep birden yumulmuş

  Memleketin ırzı iğfal,
  Mâmeleki tüm soyulmuş

  Ahlaksızlık tepeden tırnağa genele yayılmış

  Aman yarâb ne büyük vurgun, ne büyük soygun olmuş

  Soysuzlar ve Ahlaksızlar devlete hükümran olmuş!…

  Yorumu Cevapla

 2. Heryerde yorumum var ama elimde değil. Param olsa dövize çevirirdim. Ahlaksızlığı takmazdım. Ahlaksız olmaya razı olurdum. Ama buradaki sorun çok farklı. Cemaate terör örgütü dediler yani bankaya para yatırana terörist dediler. Sonra o paralara el koydular. Parasını dövize çeviren insanlara terörist diyemedikleri için ahlaksızlık ile suçluyorlar. Ellerinden gelse terörist diyecekler ama umumi vicdan bunu cemaat gibi terörist kabul etmeyeceğinden terörist diyemiyorlar. Kişileri daha hafif bir suçla suçluyorlar. Aslında fetö mekanizmasının benzeri söz konusudur ve ahlaksızlık tabirini fetöden önceki paralel devlet yakıştırması gibi düşünebiliriz. Ama ahlaksızlıkla damgalanacak olanların başı belaya girecektir diye düşünüyorum. Aslında ahlaksızları temiz insanlar gibi terörist yaptıklarını anlıyorum. Yani gözlerinden bu insanları aynı cemaatte gördükleri gibi terörist olarak gördüklerinden eminim. Ama döviz alan insanlara terörist yerine şifreli olarak ahlaksız parolasını kullanmaktadırlar. Artık terörle mücadele döviz üzerinden olacak. Hem de bu sefer sadece 1 dolar değil söz konusu. Nasıl ki fetö ile mücadelede ohal ilan ettiler döviz ile mücadelede de ohal ilan edecekleri söyleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin