Zoom nedir? Zoom uygulaması nasıl kullanılır? Güvenli mi? 

Tr724 ÖZEL HABER

Koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle toplantılar, işler hatta eğitimler evlerde devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda tercih edilen programlar arasında ZOOM ön plana çıktı.

Görüntülü iletişim ve video konferans için en çok tercih edilen uygulama olan Zoom hakkında güvenlik endişeleri tartışılmaya başladı. 

Zoom’un iOS uygulamasının, kullanıcının sosyal medya platformunda bir hesabı varsa analitik verileri Facebook ile gizlice paylaştığı ortaya çıktı. Uygulamayı başlattığınız zaman, cihaz ve yer bilgileriniz hedefli reklamlar için aktarılabiliyor. Zoom indirilip başlatıldığında Facebook Graph API’sına bağlanıyor ve kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşabiliyor.

Zoom linkleri halka açık olursa her türlü provokasyon ve manipülasyona açıksınız demektir. Zoombombers gibi bazı hacker ekipleri toplantıları web sitelerinden yayınlıyor. Troll hesaplarının açılan toplantılardaki katılımcılara ırkçı ve cinsel içerikli uygunsuz videolar izlettirdiği de biliniyor.

Zoom’a ABD’de soruşturma

Zoom hakkında yakın zamanda veri gizliliği ve bilgi güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle inceleme başlatıldı. New York Times’ta yer alan habere göre, New York Başsavcılığı’ndan Zoom’a gönderilen yazıda veri gizliliği ve bilgi güvenliği uygulamalarına ilişkin bilgi talep edildi.

Mektupta, uygulamadaki güvenlik açıkları konusunda yavaş davranıldığı ve bunun da endişeye yol açtığı belirtildi. Uygulamanın güvenlik duvarının son zamanlarda artan kullanım trafiğine uygun olmadığının düşünüldüğü ve Zoom’un bu hususu dikkate alıp almadığının merak edildiği kaydedildi. 

FBI da Kovid-19 salgını sırasında internet üzerinden yapılan konferans ve online eğitim uygulamalarının “hacklendiği” yönünde şikayetler aldıkları uyarısında bulundu.

Endişelerin yersiz olmadığını gösteren çok sayıda örnek sıralamak mümkün. Ama bunları yapacağınız güvenlik ayarlarıyla büyük ölçüde aşabilirsiniz.

Zoom’u kullanmaya başlarken, kurma aşamasında yapmanız gereken güvenlik ayarları ile toplantı açma ve etkinliğe katılma aşamalarını size görsellerle anlatan bir haber hazırladık.Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  • Bylock paronayakligini bırakmalıyız
   Teknoloji gelişerek devam ediyor.
   Bütün dünyanın evde kaldığı bir dönemde büyük şirketler bu program veya benzerlerini kullanıyor.
   Bu arada bylock olmasa da başka bir b.k bulup aynı işleri yapacaktı bu zalim idareciler….

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin