Can kaybı 277’ye yükseldi! Sağlık Bakanı Koca’dan skandal açıklama: Bilmiyorduk!

HABER | İLKER DOĞAN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, tüm dünyada 950 bine yakın insanı enfekte eden Kovid-19’la ilgili yaptığı son açıklama büyük tepki çekti. Fahrettin Koca, dün vaka ve ölüm sayılarını açıkladığı konuşmasında, 46 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün ‘bu kadar hızlı bulaştığını’ yeni öğrendiklerini söyledi.

Sadece bir hastanın etrafındaki 30 kişiyi enfekte ettiğini somut olarak tespit ettiklerini anlatan Koca, “Özellikle şunu söylemek istiyorum, virüs kolay buluyor ve hızlı ilerliyor. Biz daha önce bunu böyle bilmiyorduk.” ifadelerini kullandı.

Koca’nın ‘bilmediklerini’ söylediği virüs, ilk olarak aralık ayında Çin’de ortaya çıkmıştı. Türkiye’nin yanı başındaki İtalya’da söz konusu virüs nedeniyle dün itibariyle 13 binden fazla insan hayatını kaybetti. İspanya’da ölenlerin sayısı 9 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ise 11 Mart’ta pandemi yani küresel salgın ilan edildi.

VİRÜS TÜM İLLERE YAYILDI, EN FAZLA VAKA İSTANBUL’DA

Fahrettin Koca, virüsün Türkiye’nin bütün illerine yayıldığını, en fazla vakanın 8 bin 852 ile İstanbul’da olduğunu anlattı. Testi ‘pozitif’ çıkan sağlık çalışanı sayısını ise 601 olarak açıkladı. Koca ayrıca, hayatını kaybedenlerin yüzde 80’inin 60 yaş üstü olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrası rutin olduğu üzere yeni açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki son corona virüs vaka sayısını açıkladı. Vaka sayısının dün 2 bin 148 kişi artarak 15 bin 679’a çıktığını açıklayan Koca, ölü sayısını ise toplam 277 olarak duyurdu. Koca’nın açıklamasına göre dün 63 kişi hayatını kaybetti. Bir kişinin virüsü etrafındaki 30 kişiye bulaştırdığını somut olarak tespit ettiklerini anlatan Sağlık Bakanı’nın, Çin’de 3 ay önce ortaya çıkan ve bugüne kadar 46 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan virüsün ‘bu kadar çabuk bulaştığını bilmediklerini’ söylemesi dikkat çekiciydi. 

DAHA ÖNCE BİLMİYORDUK!

Virüsün çok hızlı ilerlediğini anlatan Fahrettin Koca, “Bu süreçte toplam takibini yaptığımız, taradığımızda 47 bin 156 kişi olmuş oldu. Bir hastanın bulaştırdığı kişi sayısı en az 30. Bu bildiğimiz isimleri belli olan, kimlerde pozitif gördüğümüz, kimlerin yoğun bakımda olduğunu, kimleri kaybettiğimizi gösteren somut bir örnek. Özellikle şunu söylemek istiyorum, virüs kolay buluyor ve hızlı ilerliyor. Bir daha önce bunu böyle bilmiyorduk. Deminki örnekte gördük, çok kolay bulaştığını ve izolasyon ve sosyal mesafenin önemli olduğunun altını tekrar çizmek istiyorum. Bu virüs bütün dünyaya yayılımı 3 ayda oldu, ne kadar kolay bulaştığına örnek olsun diye söylüyorum.” dedi. 

VİRÜS ÇİN’DE ÇIKTI, 46 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ!

Fahrettin Koca’nın ‘daha önce bu kadar hızlı yayıldığını bilmiyorduk’ şeklindeki sözler büyük tepki çekti. Zira virüsün 3 ayda tüm dünyada enfekte ettiği insan sayısı 950 bine dayandı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 47 bini aştı. İtalya, İspanya ve Fransa’da her gün yüzlerce insan bu virüs nedeniyle hastaneye kaldırılıyor, hayatını kaybediyor. 

TEST SAYISI ARTTIKÇA, HASTA SAYISI DA ARTIYOR

Fahrettin Koca, günlük test sayısının 15 bini bulduğunu anlattı. 75 merkezde çalışıldığını kaydetti. “Önümüzdeki hafta içerisinde 30 bini bulacağını biliyoruz. Biz taramayı daha fazla yapmak istiyoruz, test sayısı daha çok artacak, pozitif vaka da daha çok artacak.” dedi. 

İLLER AÇIKLANDI; İSTANBUL ZİRVEDE

Sağlık Bakanı , ilk kez illerdeki vaka sayısını da açıkladı: “Bugüne kadar illerimizdeki dağılımı göstermemiştik. İtalya bunun benzerini yaptı, bir bölgeden bütün İtalya’ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de bu hatayı işlemek istemedik. Bütün illerimizde artık virüsün olduğunu biliyoruz. Burada görülen ön planda daha çok vaka İstanbul’da. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60’lara yakın. 853 vaka İzmir, 752 vaka Ankara, 410 vaka ise Kocaeli. Toplam 39 ilimizde can kaybımız var.”

60 YAŞ ÜZERİ RİSKLİ GRUP

“Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5’i 60 yaş üstü. Bizim şu dönemde kronik hastalığı olan, 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybettiklerimizin bu grupta olduğunu görüyoruz. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlarının evden çıkmamalarını, kendilerini izole etmelerini ve sosyal mesafe kuralına uymalarını istiyoruz.”

601 SAĞLIK ÇALIŞANI POZİTİF

Fahrettin Koca, test sonuçları pozitif çıkan sağlık çalışanı sayısını da açıkladı. Koca, “Şimdiye kadar 601 sağlık çalışanının testleri pozitif çıkmıştır. Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın omzunda, özellikle koruyucu malzeme noktasında, eksiklik oluşturmamak konusunda bir gayret içindeyiz. Ben malzemeye ulaşamıyorum diyen lütfen bize ulaşsın.” dedi.


İmamoğlu: En azından İstanbul’da sokağa çıkma yasağı uygulansın

Haftalardır İstanbul’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini isteyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüse yakalanan hasta sayısında İstanbul’un açık ara başı çektiğinin açıklanmasının ardından çağrısını yineledi.

Twitter hesabından çağrıda bulunan İmamoğlu, “Sağlık Bakanımız Sayın Koca, bizim de daha önce belirttiğimiz gibi salgının Türkiye merkezinin İstanbul olduğunu açıkladı. Toplam hasta sayısının yüzde 60’ının İstanbul’da olduğunu paylaştı. En azından İstanbul’a özel bir sokağa çıkma kısıtlaması kararı gecikmeden alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin