Barabbas, Hz. İsa ve ‘İnfaz düzenlemesi’

YORUM | İLKER DOĞAN

Barabbas ve Hz. İsa’nın hikayesini duydunuz mu? Bugün Türkiye’de yaşanan olaylarla o gün yaşananların birebir aynı olduğunu söylesem, ne dersiniz! O gün katil bir haydut olan Barabbas’ı Hz. İsa’ya tercih eden Romalılarla, bugün Türkiye’de masumların cezaevinden tahliye edilmesine karşı çıkan ve uyuşturucu satıcılarının, dolandırıcıların salıverilmesini isteyenler arasında zerre kadar fark yok!

Barabbas olayının, dört  İncil’de de yer alan ibretlik bir hikaye olduğu söylenir. Küçük farklılıklar olmasına rağmen gerçekten de 4 İncil’de de anlatılır. Peki kimdir Barabbas ve AKP tarafından önceki gün Meclis’e sunulan infaz düzenlemesiyle ne ilgisi var? Kaynaklara göre katil, haydut ve ırz düşmanı bir zalimdir Barabbas. İşte bu yüzden dönemin Yahudiye Valisi Pontius Pilatus tarafından zindana atılır. Kaderin cilvesine bakın ki zindan arkadaşı Allah’ın elçisi Hz. İsa’dır.

ALLAH’LA ALDATANLAR!

Hz. İsa da zindandadır zira ‘Allah’la aldatanlar’ onun getirdiklerinden, aktardıklarından rahatsız olmuşlardır. Doğrular, eğrileri her zaman rahatsız eder! Araf suresi 82. ayette Yüceler Yücesi, “Kavminin cevabı, “Onları (Lût ve arkadaşlarını) memleketinizden çıkarın! Çünkü onlar fazla temizlik taslayan insanlar!” buyuruyor. Kısaca kavmi, Hz. Lut ve ona inananları ‘temiz oldukları, kendileri gibi fuhuş/hırsızlık yapmadıkları’ için ülkelerinden kovmaya çalışıyor. Tıpkı bugün ‘hırsızlık yapmayın, yalan söylemeyin’ diyenlere ‘terörist, vatan haini’ denildiği gibi…

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

KİMİ KİME TERCİH EDİYORSUNUZ?

Romalıların Fısıh bayramlarında geleneklere göre vali, zindandaki mahkûmlardan halkın istediği birini affediyor. Vali Pilatus, kendisine öldürülmesi için ‘teslim edilen’ İsa’nın masum olduğunu biliyor. Luka İncili’nde, “(Vali) Pilatus İsa’yı öldürmek isteyen kalabalığa şöyle seslendi: “Yönelttiğiniz suçlamalar için hiçbir dayanak bulamadım. . . . . Herodes de bulamadı” denilerek anlatılıyor olay.

KÖTÜLÜĞÜ ÖDÜLLENDİREN TOPLUM

Vali Pilatus, Hz. İsa’yı bildiği kadar Barabbas’ı da biliyordu… Ancak karşısında öfkeden gözü dönmüş, aklını yitirmiş ve maruz kaldıkları propaganda nedeniyle insanlıktan çıkmış bir ‘sürü/yığın’ vardı. Matta İncili’ne göre Pilatus, kalabalığa, “Hangisini serbest bırakmamı istersiniz, Barabbas’ı mı, yoksa Mesih denilen İsa’yı mı?” diye sordu. Halk, başrahiplerin ve yerleşik düzenin temsilcilerinin kışkırtmasıyla İsa’nın değil Barabbas’ın serbest bırakılmasını istedi. Vicdanı rahat değildi Pilatus’un ve bir kez daha sordu; “Bu ikisinden hangisini sizin için salıvereyim?” Ve kalabalık hep bir ağızdan bağırdı: “Barabbas’ı!” (Matta 27:17, 21).

İSA SİZE NE KÖTÜLÜK YAPTI?!

Vali dehşete düşmüştü ama karşısında gözü dönmüş bir kalabalık vardı. Matta 27’ye göre, “O zaman Mesih denilen İsa’yı ne yapayım?” diye sordu. “Direğe gerilsin!” diye bağırdı kalabalık. Pilatus, “Neden?” dedi. “Bu adam ne kötülük etti? Ölümü hak edecek bir suçunu görmedim; dayak attırdıktan sonra onu serbest bırakacağım.” Ancak fayda etmedi. Kalabalık ‘kan’ görmek istiyordu. Vali Barabbas’ı serbest bıraktı, Hz. İsa’yı ise kırbaçlattı. Hikayenin sonunu biliyorsunuz…

DEĞİŞEN YOK

Hikaye, bugüne yansımalarıyla dehşet verici. Kur’an ve İncil sanki binlerce yıl öncesinden bugünün Türkiye’sini anlatıyor; kötülükleri ödüllendiren toplum! AKP’nin önceki gün Meclis’e sunduğu yeni infaz düzenlemesi de işte böyle bir toplumun ürünü. Dolandırıcılar, hırsızlar, uyuşturucu satıcıları salıverilirken, bankaya para yatıran bir öğretmen, Zaman Gazetesi okuyan bir polis, sendikaya üye olan bir doktor ya da ihtiyaç sahipleri için kermes düzenleyen bir ev hanımı zindanda ölüme terk ediliyor.

DÜN: BARABBAS’I SERBEST BIRAK!

BUGÜN: HIRSIZLARI SALIVERİN!

AKP’nin Meclis’e sunduğu tasarıya karşı #afistemiyoruz, #affahayır, #tahliyeistemiyoruz etiketleriyle binlerce paylaşım yapılıyor. On binlerce öğretmen, doktor, mühendis, kamu çalışanı, ev hanımı cezaevlerinde ölsün istiyorlar! Tıpkı, Hz. İsa’nın bırakılmaması için gırtlakları yırtılıncaya kadar bağırın yığınlar gibi! Aslında zindandaki o öğretmenin masum olduğunu onlar da biliyor. Bir bankaya para yatırmak ya da çekmek nasıl bir terör suçunu oluşturur? Yasal bir sendikaya üye olmak hangi kanunda ‘terör örgütü üyeliğinin delili’ olarak gösterilebilir? Askeri okuldaki bir öğrenci nasıl ‘darbeye teşebbüs’ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılabilir? Bir gazetede yazı yazmak, iktidarı eleştirmek nasıl darbeye teşebbüs suçu olarak kabul edilir?

ALLAH’IN LANETİNİ Mİ BEKLİYORSUNUZ?

Rad suresi 11. ayette Allah (cc) şöyle buyuruyor; “Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez.” Ayet açık… Dışarıdan bakınca Türkiye toplumunun kendini değiştirmek gibi bir gayreti olmadığı görülüyor. On binlerce masumun, zindanlardan çıkmaması için kampanyalar düzenlemek başka neyle açıklanabilir? Ve ayet dehşet verici bir tehditle devam ediyor; “Ve Allah bir topluluğa kötülük istedi mi, artık onu geri çevirmeye hiç bir (biçimde imkan) yoktur” 

KUR’AN: HALBUKİ ONU ÖLDÜRMEDİLER!

Kur’an ise orada çarmıha gerilenin Hz. İsa olmadığını söyler. İşte o iki ayet: “Halbuki onu öldürmediler, onu (salbetmediler) asmadılar da. Onlara İsa gibi gösterildi. Aksine, Allah onu kendine yükseltmiştir.” (Nisa, 157-158)

“Ey İsa, seni ancak ben öldüreceğim. (Yani, seni inkârcıların öldürmesinden koruyacağım. Ve seni kendi ecelinle öldüreceğim.) Seni kendime yükselteceğim. İnkârcılardan temiz kılacağım.” (Âl-i İmran, 3/55)

6 YORUMLAR

  1. Bu yazının Prf. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün yollar önce katıldığı programdan alıntılandığı çok açık.
    Ben yazının içinde bu konuya değinildiğini göremedim.
    Hırsızlık haramdır.

  2. Barabbas ,bütün İncillerde geçen bir kısım. Fakat İslam inancında Hz İsa yakalanmadı. Bu durumda Barabbas ile Kıyas edilen kişi Hz İsa değil. Bunu bilmeden yazılan bu metinde Hz İsa’nın çarmıha gerildiğini kabul etmiş oluyorsunuz. Az biraz izan, az biraz özen.. eskiden zaman gazetesi bünyesinde ilahiyatçılar vardı. Yazık. Bu hizmete..

  3. Evet yazı çok güzel. Aynı hikayeyi Yasar Nuri de Ceviz kabugunda anlatmıştı. Belki siz ordan mülhem konuyu sütünunuza taşıdınız. Ama Allah aşkına bu cezaevinde sadece Gülenistler mi mağdur? Ya kürt halkının savunucuları silaha dokunmadan demokratik hak arayanları? Milletvekilleri? Gazeteciler? Avukatlar? Hükğmete muhalif olup cemaatten olmayanlar??? Lütfen parelel evrenden çıkın. Hayatın Türkiyenin gerçeklerine girin. Bugün başımıza bunlar gelmeseydi anlayabilecekmiydik katil ve zalim devleti? Rumları ermenileri kürtleri alevileri rahip santoroyu zirve yayınevini mumcuyu üçoku Bitlis Paşayı Okkan ı anlayabilecek miydik? Devlet bugün bize zalim ya dünkiler onların acıları acı degilmiydi?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin