Zaman’ın basıldığı matbaalar haraç mezat satılıyor

İstanbul Bahçelievler kampüsünde bulunan Zaman’ın basıldığı matbaa makinalarının taşınması böyle görüntülendi

TR724 Haber Merkezi

KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi, Todays Zaman, Meydan ve Özgür Düşünce
gibi gazetelerin basıldığı matbaalar TMSF tarafından birer birer satılıyor.

Zaman Gazetesi’ne el konulmasından kısa bir süre sonra Cihan Dağıtım’a atanan kayyımların yanlış kararları yüzünden şirket kısa sürede batma noktasına gelmişti. Günlük 1 milyon 200 bin gazete baskı kapasitesine sahip tesisler çalıştırılmayıp çürümeye terk edilmişti.

MEDYA VARLIKLARI SİMSARI: TURKUVAZ YAYINCILIK

OHAL KHK’ları ile kayyımlık görevini devralan TMSF yönetimi, matbaaları satmak için birkaç defa ihale açmıştı. Ancak satış gerçekleşmemişti. Geçtiğimiz günlerde Trabzon ve İzmir’den sonra İstanbul’da bulunan matbaaların da satış işlemlerinin tamamlanarak yeni sahiplerine teslim edildiği öğrenildi.

Matbaaların yeni sahibi artık “Erdoğan’ın Medya İmamı” olarak Serhat Albayrak’ın başında olduğu Sabah, Takvim, A Haber ve ATV gibi medya varlıklarını içinde barındıran Turkuvaz yayıncılık.

TMSF yetkililerinden alınan bilgiye göre, Trabzon ve İzmir’de bulunan matbaalar ve arsaları Turkuvaz Grubu’na (Sabah ATV) komik fiyatlarla peşkeş çekildi.

Her birinin yenisinin değeri 10 milyon euro olan İstanbul’daki matbaaların satış bedeli TMSF tarafından sır gibi saklanıyor.

Cihan Medya Dağıtım’ın eski yöneticilerinin verdiği bilgiye göre ise, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Trabzon illerinde yer alan toplam 5 matbaanın yeni kurulum maliyeti toplam 100 milyon Euro civarında.

MATBAALARIN SAHİBİ OLAN YABANCI ŞİRKET TAHKİME BAŞVURDU

Zaman Gazetesi’ne ait matbaalar 2015 yılında Cihan Medya Dağıtım AŞ tarafından satın alınmıştı. Cihan Dağıtım’ın sahibi olan Cascade Investment isimli Belçikalı şirket, Türk hükümetini Uluslararası Tahkim’e şikayet etmiş, uğradığı zararların tazminini istemişti. Hukuki süreç devam ettiği halde TMSF’nin elindeki malvarlıklarını yangından mal kaçırır gibi onda bir ve daha aşağısı fiyatlardan yandaşlara satması dikkat çekti.

NT MAĞAZALARI VE D&R’LAR DA TURKUVAZ’IN

Kaynak Holding bünyesinde bulunan Türkiye’nin en geniş perakende kitap ve kırtasiye mağazaları zinciri NT Mağazaları da Turkuvaz tarafından satın alınmıştı. Mağazaların ismi değiştirilerek TveK yapılmıştı. Aydın Doğan’a ait D&R Mağazaları da yine Turkuvaz tarafından alındıktan sonra tüm mağazalar D&R adını alarak faaliyetine devam ediyor.

Öte yandan 2015 yılı Kasım ayında kayyım atanarak el koyulan Kaynak Holding’e ait İzmir’de bulunan Türkiye’nin en büyük entegre baskı tesislerine sahip Çağlayan Matbaası’nın da Turkuvaz Yayıncılık’a satıldığı iddia ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin