Zam yağmuru kapıda!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Enflasyon, tıpkı beklendiği gibi mart ayında da yükselişini sürdürdü. Tartışmalı TÜİK verilerine göre TÜFE aylık bazda yüzde 1,08 artarken, yıllık enflasyon yüzde 16,19’a çıktı. TÜİK’in verilerine göre ÜFE, aylık yüzde 4,13 arttı ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 31,2’ye yükseldi. Ekonomistlere göre ‘korkunç’ bir oran ve vatandaşın hissettiği enflasyona daha yakın. Enflasyon rakamları, bu ay yapılacak PPK toplantısında alınacak faiz kararı açısından da önemliydi. Enflasyonun yüzde 16’yı aştığı bir ortamda Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi mümkün gözükmüyor.

TÜİK, mart ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaştı. TÜİK’in verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 16,19. Ancak açıklanan oranla, vatandaşın hissettiği gerçek enflasyon arasında uçurum var. Daha kötüsü, üretici maliyetleri kısmında yaşanıyor. ÜFE, aylık yüzde 4,13 artmış ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 31,2’ye yükselmiş.

EĞİLMEZ’E GÖRE TÜİK RAKAMLARI GERÇEKÇİ DEĞİL

Ekonomistlere göre ‘korkunç’ bir oran. Üreticinin maliyetleri kurdaki yükselmeye bağlı olarak yüzde 31’in üzerinde artmış. Ancak bu artış tüketici kısmına yüzde 16 civarında yansıtılmış. İktisatçı Mahfi Eğilmez’e göre TÜİK’in TÜFE oranı gerçekçi olmaktan uzak: “Son 12 ayda içinde KDV ve benzeri vergiler olmayan Yİ-ÜFE yüzde 31,20 yükseldiği halde içinde KDV ve benzeri vergiler olan TÜFE yüzde 16,19 artmışsa bu durumda üreticiler, üretim maliyetlerine kurdan gelen artışları satış fiyatlarına yansıtamamış ve dolayısıyla ciddi biçimde zarar etmiş olmalıydılar. Birkaç aylık zararlar sineye çekilebilir belki ama bu aylarca sürerse üreticilerin batmış olması gerekir. Bilançolara baktığımızda böyle bir durum göremiyoruz.”

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 40’I BULABİLİR Mİ?

Akademisyenlerden oluşan ENAGrup da 7 aydır enflasyon ölçümü yapıyor ve vatandaşın hissettiği orana daha yakın veriler buluyor. ENAGrup’un verilerine göre 7 aylık TÜFE yüzde 27,89. Mart ayında ise TÜFE yüzde 3.36 olarak tespit edilmiş. Analistlere göre Nisan ve Mayıs aylarında enflasyon ‘pik’ yapacak. Hatta son verilerden sonra Temmuz ayına kadar enflasyonun yukarı yönlü seyredeceği söyleniyor. Bütün bu veri ve tahminleri dikkate aldığınızda ENAGRUP’un yıllık TÜFE oranının yüzde 38’le yüzde 43 arasında gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

EMRE ALKİN: FAİZ İNDİRİMİ MANTIKLI DEĞİL AMA YAPARLARSA DA ŞOK GEÇİRMEM!

Enflasyon rakamları MB’nin faiz kararı için önemliydi. Zira yeni MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, faiz kararını enflasyon odaklı vereceklerini daha önce açıklamıştı. Enflasyon yükselmeye devam ediyor. Dolayısıyla bu ay yapılacak PPK toplantısında yüzde 19 olan politika faizinin düşürülme ihtimali çok zayıf. Prof. Dr. Emre Alkin, “Enflasyon yükselirken faizleri düşürmek, kendi ayağımıza kurşun sıkmak anlamına gelir. Maliyet enflasyonunu faizle düşürmek de mümkün değil. Ekonomiyi soğutursunuz. MB’nin bu ayki toplantıda pas geçeceğini tahmin ediyorum. Ama o kadar çok mantıksız şey oluyor ki, düşürürlerse de şok geçirmem,” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin