Yine ‘kazara’ cinayet! Bu kez örtbas edemediler….

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Türkiye’de dün iki korkunç olay yaşandı. İlkinde 18 yaşındaki Ali Hemdan isimli genç, sokağa çıkma yasağına uymadığı gerekçesiyle bir polis tarafından kalbinden vuruldu. Genç olay yerinde can verdi. İkinci olay ise cinayeti örtbas etmek için polis ve yandaş medya eliyle sahnelendi. Gencin, polislerden kaçarken ayağından vurulduğu ve hastanede tedavi altına alındığı açıklandı. Yandaş medya haberi servis etti. Ancak söz konusu yalan, olay yerinde çekilen görüntülerin sosyal medyaya sızmasıyla deşifre oldu.

Görüntülere göre 18 yaşındaki Ali, tam göğsünden vurulmuştu. Ali’nin tişörtü kanlar içindeydi. Kurşun arkadan değil, tam önden, kalbinin üzerinden girmişti. Bu da Ali ile polis memurunun yüzlerinin birbirine dönük olduğunu gösteriyor. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Genci vuran polis tutuklandı. Türkiye’de son 5 yılda onlarca genç polislerin ‘kazara’ ateş alan silahlarından çıkan kurşunlarla can verdi.

Türkiye’de polis kurşunuyla ölenlere bir yenisi daha eklendi. Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde önceki gün öğleden sonra polisin uygulama yaptığı sokakta ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle Suriyeli Ali Hemdan kalbinden vurularak öldürüldü. Aile, 7 yıl önce Halep’ten kaçarak Türkiye’ye gelmişti.

YANDAŞ MEDYADAN OPERASYON!

Korkunç olay, polisler ve yandaş medya tarafından örtbas edilmek istendi. İktidar yandaşı gazete ve ajanslar tarafından ‘polisten kaçarken ayağından vurulan genç hastane tedavi altına alındı’ şeklinde haberler yayınlandı. Ancak olay yerinde gence yapılan ilk müdahale sırasında vatandaşlar tarafından çekilen görüntüler operasyonel haberleri deşifre etti. 

Görüntülerde 18 yaşındaki Ali’nin kaçarken ayağından değil, tam göğsünden vurulduğu açık bir şekilde görülüyor. Nefes almadığını gören sağlık görevlisi ise kalp masajıyla Ali’yi hayata döndürmeye çalışıyor ancak nafile. Kurşunun önden girmesi de Ali ile polisin yüzlerinin birbirine dönük olduğunu ve kaçmadığını da ispat ediyor.  

‘KAZARA’ CİNAYET

Ali’yi vuran polis, görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasından sonra savcının talimatıyla gözaltına alındı. Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada, Hemdan’ın, uygulama noktasında ‘dur’ ikazına uymayarak kaçtığı ve uyarı ateşi açılması sırasında ‘kazara’ yaralandığı  aktarıldı. Bir insan ‘kazara’ kalbinden nasıl vurulur sorusu cevapsız! Polis F.K. sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

3 METREDEN VURULMUŞ

Adana Barosu, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve KESK’ten temsilcilerin içinde olduğu bir heyet, Ali Hemdan’ın vurulduğu yerde incelemelerde bulundu. Soruşturmayı yürüten savcı ile de görüşen heyet, ayrıca aileyi de ziyaret etti. Heyette bulunan Av. Tugay Bek, olay günü yaşananlara dair artıgerçek’e şu bilgileri verdi: “Ali Hemdan konfeksiyonda çalışıyor. Olay günü arkadaşlarıyla Sucuzade Mahallesi’nde ışıklarda polis tarafından durduruluyorlar. Arkadaşları kimliklerini veriyor, polis kabaca üst araması yapıyor. Ali, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı bulunduğu için geri geri olay yerinden uzaklaşmak istiyor. Yan sokağa giriyor. Peşinden de polis giriyor ve dur diyor. Ali Hemdan duruyor, yüzünü polise dönüyor. Aralarında 3 metre mesafe var. Polis ifadesinde 25-30 metre diyor ancak 3 metre. Polis ateş ediyor. Tek atışla yaşamını yitiriyor. Dosyada da zaten mermi girişi sol göğüs, kalbin üst tarafı olarak geçiyor.”

‘SENDELEYİP DÜŞTÜM, SİLAH ATEŞ ALDI’

Polis F.K ise savcılık ifadesinde kendisini şöyle savundu: “Çocuğu durması için uyardım. Çocuk ara sokaklara girince belimden silahımı çıkarıp, mermiyi namluya sürdüm ve arkasından koşuyordum. Çocuğun bana doğru dönüp dönmediğini hatırlamıyorum. Yorulduğumdan sendeledim, o sırada yere düştüm. Yere düşerken de silah ateş aldı. Ölen şahısla aramızda yaklaşık 30 metre mesafe vardı. Şüpheli bir şahıs olabileceğini düşünerek müdahale etmek istedim.”


BU İLK DEĞİL, SON DA OLMAYACAK!

Türkiye’de son 5 yılda onlarca genç polislerin kurşunlarıyla can verdi. Kemal Kurkut, Ömer Barış Topkara, Dilek Doğan, Recep Hantaş, Yaşar Alperen Savaş… Hepsi polis kurşunuyla ‘kazara’ öldürüldü. Ferit İli, 18 Temmuz 2016’da polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı için vuruldu. Kaldırıldığı hastanede can verdi.

Esenyurt’ta 16 Şubat 2017’de 16 yaşındaki lise öğrencisi Ömer Barış Topkara da yine polisin silahından çıkan kurşunla ‘kazara’ hayatını kaybetmişti. Yargılama sonunda polise iyi hal indirimi yapıldı!

DİLEK DOĞAN, EVİNDE VURULDU

İstanbul Sarıyer’de DHKP-C operasyonu sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanan Dilek Doğan da hastanede can vermişti. Polislerin eve ayakkabıyla girmemelerini isteyen Dilek Doğan 25 yaşındaydı.

DUR İHTARINA UYMADI, KURŞUN YAĞDIRILDI!

20 yaşındaki Recep Hantaş da 14 Nİsan 2019’da Diyarbakır’da polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı için polis tarafından kurşunlanmıştı. Hantaş’ın vücudundan 4 kurşun çıkarıldı. O da öldü. Samsun’da 23 Aralık 2019 akşamı polis denetiminden ehliyeti olmadığı için kaçmaya çalışan 17 yaşındaki otomobil sürücüsü Yaşar Alperen Savaş da yine komiser yardımcısının silahından çıkan kurşunla ‘kazara’ can verdi.

KEMAL KURKUT: ÇIPLAK CANLI BOMBA!

Diyarbakır’da 21 Mart 2017’de Nevruz alanına girişte kurulan barikatlarda polis tarafından vurulan Kemal Kurkut da kaldırıldığı hastanede can verdi. Valiliğin, olay sonrası yaptığı açıklamaya göre Kurkut, ‘canlı bomba olduğu şüphesiyle’ vurulmuştu. Ancak daha sonra ortaya çıkan görüntülere göre üniversite öğrencisi olan Kurkut’un üzeri çıplak ve çantasızdı!


 

Bir gencin kalbine kurşun sıkan polis için hukuk ne diyor? 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin