‘İstanbul Havalimanı’ açıldı, tabeladan ‘Atatürk’ gitti

İşçi ölümleri ve yandaş müteahhitlerin haksız kazanç iddialarıyla tartışılan İstanbul Yeni Havalimanı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve çok sayıda devlet başkanının katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ‘CAN’ ismini taşıyan uçakla yeni havalimanına geldi. Erdoğan çifti, yeni havalimanı apronunda resmi törenle karşılandı. Erdoğan’ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.

Erdoğan, havalimanı içerisinde kendi sürdüğü mini golf araba ile check-in noktasına gelerek, burada temsili bir bilet aldı. Sonrasında tören alanına geçen Erdoğan, burada konukları selamladı. İstanbul Yeni Havalimanı açılışı öncesinde Türk Yıldızları bir gösteri gerçekleştirdi.

Havalimanı güzergahındaki yolların çevresinde ve terminal içine Atatürk ile Erdoğan’ın fotoğraflarının bulunduğu afişler asıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu sadece bir havalimanı değil, bir zafer anıtıdır’ sözünün yer aldığı panolar da havalimanının çeşitli noktalarına yerleştirildi.

Terminal içi ve dışında geniş güvenlik önlemleri alınırken, havalimanı girişinde Türkçe ve İngilizce ‘İstanbul Havalimanı’ ile birçok dilde ‘Evinize Hoş Geldiniz’ yazıları asıldı.

BALKANLAR VE AFRİKA ÜLKELERİNİN LİDERLERİ AÇILIŞTA

Açılışa Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle itham edilen Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya Başbakan Yardımcısı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah katıldı.

GÜL VE ÇİLLER DE KATILDI

Törende eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Aziz Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy ve Demet Şener ile eski bakanların da aralarında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli hazır bulundu.

Fener Rum Ortodoks Kilisesi’nin Ekümenik Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin de açılışın yapılacağı alana geldi. Ayrıca açılışa katılacak bazı THY uçakları da havalimanına iniş yaptı.

Açılış öncesinde Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi. Sahnede yer alan dev ekrana, İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarının fotoğrafları yansıtıldı.

CUMHURİYET RESEPSİYONU HAVALİMANINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Ekim’e yetişmesi için talimat verdiği ve birçok eksiğe rağmen açılışı gerçekleştirilen havalimanında Cumhuriyet Resepsiyonu da gerçekleşecek. Meclis’te grubu bulunan partiler Ankara yerine İstanbul’a alınan resepsiyona katılmayacaklarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İstanbul Havalimanı hakkında bilgi veren Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in (sağdan ikinci) neşeli olması dikkatten kaçmadı. (Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı)

Tören TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın konuşmasıyla başladı. Yıldırım, “Projenin gerçekleştirilmeyeceği öne sürülmüştü, inşaata başlarken kaynak bulunamayacağı söylenmiş, acımasız eleştiriler olmuştu. Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık, hamdolsun bugünlere ulaştık. 3. Havalimanı inşa edeceğimiz bu alanda 2011’li yılları dün gibi hatırlıyorum. Burada arazi delik deşik oldu, bu arazide havalimanı nasıl olur demiştiniz, biz burada sadece havalimanı yapmayacağız, araziyi de tedavi edip, en güzel arazi yapacağım demiştim, sağolun kabul ettiniz. Bütün zorlukları bize unutturdu” diye konuştu.

HAVALİMANININ İSMİNİ ERDOĞAN AÇIKLADI

Erdoğan, Yeni Havalimanı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Açılışımızı yurtdışından gelen kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümünün gururunu da bugün hep birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.”

Erdoğan, yeni havalimanının adınının “İstanbul Havalimanı” olduğunu açıkladı. Erdoğan,”Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser işte bunun için adını İstanbul verdik” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır” diye konuştu.

ATATÜRK HAVALİMANI AYNI İSİMLE DEVAM EDECEK

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi: Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı ticari seferlere kapanacak olmakla birlikte havalimanı vasfını koruyacaktır. Gerek havacılık fuarları, başka bir takım faaliyetler içn Atatürk Havalimanı aynı isimle hizmet vermeyi sürdürücektir.

Atatürk Havalimanı millet bahçesi olarak hizmet verecektir. Kapalı alanları da İstanbulumuzun en büyük fuar alanı olarak kalacak. Orası Atatürk Havalimanı burası da İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir.

YOLCU KAPASİTESİ 200 MİLYONA AKDAR ÇIKABİLİR

Pek çok çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. Buraları iyi bilirim. Buraların kömür sahası olduğu zamanları iyi bilirim. Burayı havalimanı olarak yapalım ama yetmez dedik. Kuzey Otoyolu ile ilgili olarak, devasa çukurları çevre düzenlemesi suretiyle güzel göller haline getireceğiz. Oralardan geçerken yeşili, gölleri görerek geçmek insanlara keyif verecektir. 2011’de yer belirlenip, inşaat başladığında bile tereddütler devam ediyordu. TV’de kendini beğenen birisi orası çöker diyor. Yumuşak arazi diyor. Bu teknolojinin olduğu yerde yumuşak arazi mi olur? Buraya çakılan kazıklardan haberin var mı? Finansından, inşaatına dünyada eşine az rastlanır bu eseri sizlerle birlikte açıyoruz. İlk etapı yılda 90 milyon yolcu kapasitesindedir. Bu kapasite tüm etaplar bitince 150 milyon hatta 200 milyona kadar çıkarılabilir.”

HAZİNE GARANTİSİ SÖZ KONUSU DEĞİL!

Tüm etapların 2028’e kadar tamamlanması öngörülmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki 10 yıl boyunca bu havalimanımız büyümeye devam edecektir. Kendi enerjisini üreten, çevreci, tabiat dostu ve engelsiz bir proje olan havalimanımızdaki hizmetler için 120 bin kişi görev yapacaktır. Bu projenin finansmanında, herhangi bir Hazine garantisi veya benzeri bir taahhüt söz konusu değildir. Yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon avro. Devlete ödenecek kira bedeli 22 milyar 152 milyon avro olmak üzere vergiler hariç 32,4 milyar avro.

İstanbul Havalimanı’nı sadece ülkemize değil, bölgemize ve dünyaya yaptığımız bir büyük hizmet olarak görüyoruz.

İŞÇİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu dev projenin etüdünden inşasına ve işletmesine kadar her aşamasında emeği geçen, katkısı olan kamu kurumlarımıza, bankalarımıza, yüklenici firmalara, taşeronlara, mimarından mühendisine tabii hepsinden öte işçisine teşekkür ediyorum.

Havalimanı hem mimarisi hem inşası hem işletmesi hem finansmanıyla gerçekten ülkemizin yüz akı, dünyada da örnek olacak bir projedir. Atılımlarla, havacılık sektörümüzün cirosu 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselmiştir.

Enerji ve su verimliliğinde yüzde 40 tasarruf sağlayacak özellikleri ve teknoloji ağırlıklı yönetimiyle burası geleceğin dünyasına hitap eden akıllı bir havalimanı olarak faaliyet gösterecektir.

İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle Avrupa hava sahasının yeniden yapılandırılması gerekecektir. Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için kıtalar arası uçuşların güzergahları da büyük ölçüde değişecektir. Konumu ve özellikleriyle tarihe damga vuracak bu eserin ülkemizde inşa edilmiş olması tesadüfi değildir. Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya, bölgesinde ve dünyada barışın, huzurun, güvenliğin, refahın sembolü haline gelmeye kararlıdır.

Bölgemizdeki ve dünyadaki tüm dostlarımıza sesleniyorum; gelin hepimiz için huzurlu, güvenli ve müreffeh bir geleceği birlikte inşa edelim. İnşallah İstanbul Havalimanımız, insanları kavuşturup tanıştıracak, sevgiyi çoğaltıp, gönülleri abad edecek, ülkemize, bölgemize ve dünyaya hayırlı bir hizmet olmuştur.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin