Kaşıkçı cinayetini 1 aydır çözemediler ama diplomasi yapıyorlar; Suudi Savcı ile İstanbul Başsavcısı buluştu

Washington Post yazarı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda  vahşice öldürülmesiyle ilgili soruşturma, diplomasi oyununa döndü. 2 Ekim tarihinde başkonsolosluğuna giren ve o günden sonra haber alınamayan Kaşıkçı’nın cinayetini günler sonra itiraf eden ve suçluların Türkiye’ye iadesine izin vermeyen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb, İstanbul’a geldi.

Suudi Savcının  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşeceği belirtildi. Sabah erken saatlerde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek protokol kapısından içeri giren Mucep ve beraberindeki heyet, Başsavcılık makamına geçti.

BİR AYDIR  CESEDİ BULUNAMADI

Aradan geçen yaklaşık bir aylık süreye rağmen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedi hala bulunamadı. Konuya dikkat çeken, gazeteci arkadaşları, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin Suudi Arabistan ve Türkiye yönetimlerini ikircikli tavırlarına karşı uyararak, “Evet, itiraf ettiniz, biz dostları ve ailesi olarak Cemal’in cesedini istiyoruz.” demişti. Çağrıların ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da, 18 şüphelinin iadesi için Suudi Arabistan’a iletilmek üzere talepname hazırlandığı açıklanmıştı.

Suudi Dışişleri Bakanı ‘şüphelileri vermeyiz’ demişti

Türkiye’nin talebine yanıt veren S. Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr Bakanı Kaşıkçı cinayeti şüphelilerinin ülkelerinde yargılanacağını söylemişti. ABD Savunma Bakanı da olayın sorumlularına yönelik “ek tedbirler planlandığını” açıklamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin