“Jandarma paşası işçi döveceğine askerlerini soğukta donmaktan kurtarmalıydı”

Korkusuz yazarı Can Ataklı, ismini vermeyerek Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’e tepki göstedi. Ataklı, “Jandarma paşası” diye seslendiği Çetin’in dolaylı olarak 3. havalimanı inşaatında çalışan işçileri gaza boğduğunu, dövdüğünü söyledi. “İşçi döveceğini askerlerini soğukta donmaktan kurtarmalıydı” diye yazan Ataklı, “Haysiyetli davranıp ‘Bana emanet edilen bir çocuğumu koruyamadım, onun donarak ölmesini önleyemedim’ diyerek istifa edecek mi?” sorusunu Çetin’e yöneltti.

Tunceli’nin Nazimiye ilçesi kırsalında, operasyonda soğuk hava nedeniyle 2 asker donarak şehit olmuştu.

“Cumhuriyet’in 95’inci mi yoksa 16’ncı yılını mı kutluyorlar?” başlığıyla bir yazı kaleme alan Ataklı, yazısının “Jandarma paşası işçi döveceğine askerlerini soğukta donmaktan kurtarmalıydı” başlıklı bölümünde şunları kaydetti:

Paşasının adını bile bilmiyorum. Açıkçası merak da etmiyorum. Ama ne zamandır jandarmanın sırf iktidara yalakalık olsun diye bugün bir terminaliaçılacak olan yeni havaalanında işçileri gaza suya boğmasından duyduğum rahatsızlığı anlatıyorum televizyon ekranından.

Türkiye için gerçekten “güvenlik önceliği”olan bir havaalanında güvenliği sağlamak başka hakkını arayan işçiyi dayaktan geçirmek, inşaat alanını bir askeri üs haline getirmek ve çalışanların üzerine namlu doğrultmak başka.
İktidarın gözüne girmek için bunları yapanlara (ister jandarma paşası olsun ister başka asker, polis, hakim, bürokrat, memur kim varsa hepsine) hep “yarın öbür gün emekli olduğunuzda çocuğunuza torununuza ne anlatacaksınız, halkın yüzüne nasıl bakacaksınız” diye soruyorum.

Örneğin o jandarma paşası acaba Tunceli ‘de soğuktan donarak şehit olan askerlerimizin hesabını verebilecek mi?
Haysiyetli davranıp “Bana emanet edilen bir çocuğumu koruyamadım, onun donarak ölmesini önleyemedim” diyerek istifa edecek mi?

İçimden Cumhuriyet’in 95’inci yılında bize bu acıyı ve utancı yaşatan herkese lanet okumak geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin