‘Yedek akçe’nin bütçeye aktarılması için kanun çıkarılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Merkez Bankası’nda TL olarak tutulan ‘yedek akçe’nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme Meclis’e geliyor.

Merkez Bankası, kârının yüzde 20’sini Türk Lirası olarak ‘yedek akçe’ hesabında tutuyordu. Yeni düzenlemeye göre bu oran yüzde 6’ya inecek ve buna karşılık gelen tutar her yıl Hazine’ye aktarılacak.

Bloomberg HT’ye konuşan iki kaynak, düzenlemenin Türk Ticaret Kanunu’na uygun olarak hazırlandığını ve bir kereye mahsus olmayacağını kaydetti.

Söz konusu düzenlemede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu 60. maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Buna göre mevcut maddenin bankanın yıllık safi kârının yüzde 20’sinin yedek akçeye ayrıldığını belirten a fıkrası kaldırılıyor.

Bununla birlikte ilgili maddeye “Son yıl kârından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kâra katılarak dağıtılabilir” ibaresinin eklenmesi öngörülüyor.

Yedek akçe, TCMB’nin kanun gereği olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırdığı rezervler anlamına geliyor. Şu anda MB’de yaklaşık 40 milyar TL’nin yedek akçe olarak rezervlerde olduğu biliniyor.

Rezervlerde bulunan bu kalemin Hazine’ye aktarılacağı ile ilgili haber geçen ay basında yer almıştı. Ancak teklif Meclis gündemine gelmemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin