Merkel kameralar önünde tekrar ‘titreme nöbeti’ geçirdi

Geçtiğimiz hafta Ukrayna devlet başkanını karşılama töreninde titreme nöbeti geçiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, ikinci kez nöbet geçirdi. Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht’in yemin töreninde ‘titreme nöbeti’ geçiren Merkel’in yaşadığı zor anlar kameralara yansıdı.

Olay, Merkel’in Avrupa Parlamentosu’na seçilen Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Katarina Barley’in yerine getirilen parti arkadaşı Christine Lambrecht’in görev teslim töreni sırasında yaşandı.

Ülke televizyonlarının canlı yayınladığı yemin töreninde, Merkel’in ikinci defa aynı ‘titreme nöbeti’ yaşaması, Almanya şansölyesinin ciddi sağlık sorunu olup olmadığı tartışmalarını başlattı.

Dokuz gün önce Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in karşılandığı resmi tören sırasında şiddetli bir şekilde titreyen ve dudaklarını ısıran Merkel, bir kaç dakika sonra normal bir şekilde yürüyerek, karşılama etkinliğine devam etmişti.

Merkel’in Japonya’da G20 Zirvesi’ne hareketinden önce yaşanan titreme nöbetiyle ilgili bir açıklama yapan Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, her şeyin yolunda olduğunu ve Başbakan Merkel’in sağlık durumunun endişe verici olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in yanında eski ve yeni bakanlarla birlikte duran Merkel, titremesi üzerine kendine teklif edilen bir bardak suyu reddetti.

Japonya’da G20 Zirvesi’ne hareketinden önce kısa bir süre için Federal Parlamento’ya giden Merkel’in durumunun oldukça iyi olduğu görüldü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin