Bakanlığın CHP’li belediyeler için çıkardığı genelge mahkemeden döndü

Türkiye’nin üç büyük kentinin belediyeleri Millet İttifakı’na geçince AKP hükümeti yerel yönetimlerin yetkilerini sınırlamak için çalışmalara başladı. Fakat mahkeme buna dur dedi! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarının yetkilerini sınırlamak için çıkardığı genelge mahkemeden döndü. Ankara’da Mansur Yavaş’ın atadığı genel müdür koltuğuna otururken, karar istinaf mahkemesine taşındı.

Habertürk’te yer alan habere göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Mansur Yavaş seçildikten sonra belediyenin yüzde 99.67 oranında hissedarı olduğu BELKO adlı şirkete Kerim Yılmaz atandı. Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genelgesini gerekçe göstererek Kerim Yılmaz’ın ticaret sicilinde tescil ve ilanı işlemini yapmadı.

Ticaret Mahkemesi karar verdi

Bunun üzerine Ankara 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açıldı. Mahkeme, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tüm ticaret sicil genel müdürlüklerine gönderdiği, “Belediye veya bağlı kuruluşların sahip veya ortağı oldukları belediye şirketlerinin genel kurulunda belediye veya bağlı kuruluşu temsil edecek kişilerin belediye meclisi kararıyla belirlenmesi gerektiği” yönündeki genelgeye istinaden Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün belediye iştiraklerinin yeni yönetimini tescil etmemesine ilişkin yapılan itirazı kabul etti.

İstinaf Mahkemesi’nin kararı emsal olacak

“Yasal bir düzenleme genelge ile ortadan kaldırılamaz. Ticaret Sicil Müdürlüğü, bakanlık genelgesinden önce kanun hükümleri ile bağlıdır” diyen mahkeme, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün tescil işlemini yapmamasını kanuna aykırı buldu. Bu kararın ardından Kerim Yılmaz BELKO Genel Müdürü olarak atandı. Karara itiraz edildi. İstinaf Mahkemesi’nin vereceği karar, Türkiye genelindeki tüm belediye başkanlarına da emsal olacak.

İmamoğlu: Saçma sapan bir genelge

İstanbul’da 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde belediye başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu ise dün akşam Habertürk Tv’de yaptığı açıklamada yetkileri tırpanlamaya çalışan genelgeleri ‘saçma sapan’ olarak nitelendirdi.

İmamoğlu, konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmede dile getireceğini belirterek, “Bazı bakanların yayınladığı saçma sapan genelgeler var. Bir belediye başkanı olarak size bu yapılsa. Bir takım tavırların olmaması gerektiği konusunda konuşacağım. Ben Ankara’nın yükünü hafifletmek için belediye başkanı oldum. Kendileri de İstanbul’un yükünü alma konusunda sorumludur” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin