WP yazarı: ABD blöf yapmıyor, S-400 alımının yıkıcı sonuçları olabilir

ABD’de yayınlanan Washington Post (WP) gazetesi yazarı Josh Rogin, Rus yapımı S-400 füzelerini teslim almasından kısa süre sonra Türkiye’ye yönelik ‘yaptırımların hayata geçirileceğini’ iddia etti.

Patronlar Dünyası’nın aktardığına göre, ABD’nin Türkiye’yi S-400 almama konusunda ‘iki yıldır uyardığı’ belirtilen ve ABD’li yetkililere dayandırılan yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Washington’ın Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulamaktan, Türkiye’nin NATO’daki rolünü sınırlandırmaktan ve ABD-Türkiye ittifakını değiştirmekten başka şansı olmayacak.”

Rogin’e konuşan ABD’li yetkililere göre, Türkiye ABD’nin blöfünü gördü ancak Trump blöf yapmıyor.

‘Erdoğan, ABD’nin yaptırımlar politikasına saldırıyor’

Aynı yetkililer, Türkiye’nin S-400 almasının sadece ABD ve Türkiye ile ilgili bir mesele olmadığını vurguladı.

Onlara göre asıl sorun, ABD’nin Rusya ile savunma sanayii konusunda işbirliği yapan ülkeleri cezalandırmasını öngören yasayı uygulayıp uygulamama konusunda Trump yönetimine meydan okunarak ‘ABD’nin dünya çapındaki yaptırımlar politikasının güvenilirliğine saldırılması’.

‘Türkiye için yıkıcı etkileri olabilir’

Yazıda, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin kıdemli üyesi Demokrat Senatör Robert Menendez’in şu demecine de yer verildi:

“Yasa açık ve belirsizliklere mahal bırakmıyor. Daha önce tekrar tekrar uyarıda bulunduğumuz gibi, bu yaptırımların Türkiye’nin ekonomisi ve savunma sektörü üzerinde yıkıcı etkisi olabilir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin