Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı

Türk tiyatrosuna önemli eserler kazandıran usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı.

Usta tiyatrocu için ilk tören mezun olduğu Galatasaray Lisesi’nde düzenlendi. Ferhan Şensoy’un kızları Derya Şensoy ve Müjgan Ferhan Şensoy, törende gözyaşlarına boğuldu.

Galatasaray Lisesi’ndeki törende konuşan Müjgan Şensoy, “Babamın burada olmaktan o kadar mutlu olduğunu biliyorum ki. Hastanede hep Galatasaray’ı soruyordu. Babamı kucakladığınız için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞEVKET ÇORUH: SES TİYATROSU’NU BİZ YAŞATACAĞIZ

Şensoy’un cenazesi Galatasaray Lisesi’ndeki törenin ardından yıllarca sahnesinde yer aldığı tarihi Ses Tiyatrosu’na getirildi.

Ferhan Şensoy’un da bir dönem devraldığı Ortaoyuncuları Kavuğu’nun mevcut sahibi Şevket Çoruh, anma törenindeki konuşmasında, “Yeni mezun olmuştum, Nevizade’den cesaret alıp Ferhan Şensoy’un karşısına geçtim. Bu tiyatroda oynamak istediğimi söyledim, o da kendi üslubunca beni tiyatrodan kovmuştu. Şimdi onun emanetçisiyim. Başımız sağ olsun, çok söylenecek şey var, kitaplar yazılacak hakkında, bu ses tiyatrosunu biz yaşatacağız. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.

Tiyatrocu ve Şensoy’un eski eşi Derya Baykal, “Ses Tiyatrosu’na hoş geldiniz. Bu tiyatroya her zaman değer verip doldurdunuz. Bu tiyatroya enkaz halinde geldik. Bu sahnenin üzerinde örülmüş bir duvar, bir film perdesi acayip filmler oynatılıyordu. O kadar iyi dostları vardı ki arkadaşları destek oldu. Her şeyini buraya yatırdı Ferhan… Çok güzel oyunlar oynadık. Çok güzel üç çocuğum var, Mert’in de babası her şeyinde emeği var… Gerçekten çok güzel bağları vardı çocuklarla… Yaşamayı bilmek doğmayı, bilmekle ölmeyi bilmenin arası… Doğmayı bilmiyoruz, bizi doğruyorlar… Ölmeyi nereden bilelim. Birkaç kez ölünmüyor ki! İkisini de bilmezken ikisinin arasındaki yaşamayı nerden bilelim. Ustam sen ikisinin arasındaki yaşamayı bana, bize evlatlarına, ailene, dostlarına, seyircine, öğrencilerine, Türk halkına bütün bunlarla ışık oldun. Sana her şey için çok teşekkür ediyoruz. Bilgeler ölmez… Var sayalım ölmedin!” ifadelerini kullandı.

Şensoy’un kızı Müjgan Ferhan Şensoy da, “Ne söylesem eksik kalacak. Küçükken babamın bu kadar sevilen bir insan olması bu sevgiyi paylaşmak zorlardı beni. Birkaç gündür ve şu anda burada dururken bu sevgiyi sizlerle paylaşmak yüreğimi biraz olsun hafifletiyor. Bir insanın kendini ve tüm benliğiyle gerçekleştirmesi geride kalanlara bıraktığı en büyük öğreti bence.” diye konuştu.

Kızı Derya Şensoy ise üniversitedeyken babasına yazdığı şiiri okudu. Mert Baykal da, “Bilmiyorum ne söyleyeceğimi. Ferhan Abi diyordum ben babama. Ve bu bir noktadan sonra problem olmaya başladı, kızlar doğmak üzereydi. Bu evde bir mesele olmuş çünkü gelip konuştular benimle. Onu tanıdıkça anladım ki insanın iki babası da olabilirmiş. Ben bugün bir tanesini kaybettim. Benim bu babam Don Kişot’muş yel değirmenleriyle savaşırmış güle güle baba” dedi.

Ses Tiyatrosu’ndaki törenin ardından Ferhan Şensoy cenazesi Teşvikiye Camii’ne getirildi. İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ferhan Şensoy Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin