Selahattin Gülen’e ‘cinsel istismar’ iftirasıyla yargılandığı davadan tahliye

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kenya’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirilen Fethullah Gülen’in yeğeni Selahattin Gülen, Erzurum’da 2007 yılında 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iftirasıyla yargılandığı davadan tahliye edildi.

Selahattin Gülen’in, cinsel istismar davasında yargılanmasına bugün Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, Sincan 2 Numaralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılan Gülen, avukatla görüştükten sonra savunmasını yapmak istediğini söyledi.

”15 YIL ÖNCEKİ BEYANIMI HATIRLAMIYORUM”

Duruşmada Gülen’e ilk ifadesinde yer alan, cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen S.K.’nin olay tarihinden itibaren 90’dan fazla kişiyi cinsel istismar eylemiyle suçladığını, cinsel istismarla suçlanan kişiler arasında 6 yaşında kişinin de 90 yaşında kişinin de olduğunu ve S.K.’yi mahalleden tanıdığını söylediği hatırlatıldı.

Bunun üzerine Gülen, ilk verdiği ifadeyle ilgili “Olayın üzerinden neredeyse 15 yıl geçmiş. Beyanımı hatırlamıyorum. S.K.’yi yakından tanımıyorum. Mahallede o dönemde çok olaylar oldu. Onun söylemlerinden korktuğum için uzak duruyordum. Yakın olmadım” dedi.

CEP TELEFONU ERZURUM’DAN SİNYAL VERMİŞ

2007 yılında Edremit’te tatilde olduğunu söyleyen Gülen’in, kullandığı cep telefonu sinyallerinin Erzurum baz istasyonundan alındığının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Telefon benim üzerime değildi. Babamın üzerineydi. Babam benden önce Erzurum’a döndüğü için sinyaller oradan gelmiştir. Okullar açıldığı zaman Erzurum’a döndüğümü hatırlıyorum. Bunu size nasıl ispatlarım bilmiyorum. Dosyaya vakıf olmadığım için avukatımla görüştükten sonra konuşmak istiyorum.”

SOYADI ‘GÜLEN’ OLDUĞU İÇİN MİT TARAFINDAN KAÇIRILDI

Duruşmada Gülen’e Erzurum Barosu tarafından atanan avukat Emin Ağgöz de tutuklama gerektirecek bir durum olmadığını belirterek tahliye talebinde bulundu. Mahkeme, Selahattin Gülen’i yurt dışı yasağı ve hafta bir imza atma şartıyla cinsel istismar davasında tahliye etti.

Türkiye’nin iade talebini Kenya Yüksek Mahkemesi’nin reddettiği bilgisayar öğretmeni Selahaddin Gülen, soyadı ‘Gülen’ olduğu için 3 Mayıs’ta Kenya’dan MİT tarafından hukuksuz bir şekilde kaçırılarak Türkiye’ye getirilip cezaevine konuldu.

 

 

 

1 YORUM

  1. Tabiki tahliye olduysa iyi olmuş. Kimsenin hapiste boş yere kalmasını isteyecek değilim. Öğretmenlik yaptığı için örgüt etiketi yapıştırıp tutmamaları ilginç. Bu zalim idare açısından tutarsız bir karar. Hayırlı olsun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin