‘Ülkemde ötekileştirme olmasa sergimi Malatya’da açardım’

BASRİ DOĞAN, ALMELO

Hollanda’ya 50 yıl önce gelen ilk Türklerden biri olan ressam Mehmet Dağ, “Türkiye’de ötekileştirme olmasaydı resim sergimi Hollanda’nın Almelo şehri yerine memleketim Malatya’da açmak isterdim.” dedi.

Mehmet Dağ, 110 el yapımı yağlı boya tablosundan oluşan koleksiyonunu, Almelo şehrinin kütüphanesinde sergilemeye başladı. Açılışa katılan Liberal Parti (VVD) Meclis Üyesi Edith van den Ham, şehre gelen ilk işçilerden olan Mehmet Dağ’ın resim sergisi açmasından son derece mutlu olduğunu söyledi.

Sergi açılışında konuşan Dağ, Türkiye’de bir garantisi olmaması sebebiyle gurbete gelmek zorunda kaldığını belirtti. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıkılmadığını, kutuplaşma ve ötekileştirmenin son derece arttığına dikkat çeken ressam Dağ, “Hollanda’da yabancılara ayrımcılık var diyorlar. Oysa en fazla ayrımcılık Türkiye’mizde var. Muhalif televizyon ve gazeteler kapatılıyor. Gazeteciler, rektörler, öğretmenler, memurlar, ve kadınlar hapse atılıyor. İnsanlar arasında ayrım yapmasınlar. Kürt, Türk, Arap, Ermeni, Süryani, Sünni ve Alevi ayrımı yapmasınlar. Biz Anadolu insanıyız.” ifadelerini kullandı.

“SANATIN OLDUĞU YERDE AYRIMCILIK OLMAZ”

Türkiye Cumhuriyeti’nin dinamiklerinin kaldırıldığına dikkat çeken Dağ, ülkenin bir an önce bu durumdan çıkması gerektiğini kaydetti. Sanatın olduğu yerde silahların konuşmayacağının altını çizen Ressam Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bu resim sergisini ülkemde açmak isterdim. Yapamıyorum, çünkü Türkiye’de ayrımcılık çok fazla. Resim yapmamıza bile Türkiye’de karışılıyor. Sanatta, basında, fikrini anlatmada, dilde ve inançta Türkiye’de kısıtlama var. Bu hükümetin politikalarından kaynaklanıyor. Ülkemiz kötüye gidiyor. Herkes kendi inancı ve kültürünü Türkiye’de de yaşanması lazım. Hollanda’nın hoşgörü örneğini Türkiye’nin kabullenmesi gerekir. Sanatın ve hoşgörünün olduğu yerde silahlar konuşmaz, ayrımcılık olamaz. Maalesef ülkemizde sağduyulu durumlar olmuyor. Ayrıştırmalar  had safhada. Ortadoğu kan ağlıyor. Suriye’de durum gitgide kötüleşiyor. Türkiye’mizin de bir an önce düzlüğe çıkması temennimiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin