Tutuklanan 3. havalimanı çalışanları: “İnşaat işçisi köle değildir!”

3. Havalimanı inşaatında çalışma şartlarını protesto ettikleri için tutuklanan 24 işçiler sendikaları aracılığıyla mesaj gönderdi. İşçiler, “Hak istemek suç değildir. İnşaat işçisi köle değildir!” dedi.

Yeni havalimanı inşaatı işçileri kötü çalışma şartları ve haklarını alamadıkları gerekçesiyle 14 Eylül’de eylem başlatmıştı. Aynı gece koğuşları basılarak gözaltına alınan 400’den fazla işçiden bir kısmı emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı. İşçilerden 24’ü tutuklanmıştı.

‘Suçlu değiliz’

İnşaat-İş Sendikası, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan işçilerin el yazısıyla kendilerine ulaştırdıkları mesajı Twitter hesabından paylaştı.

Mesaj şöyle: “En insani taleplerimiz büyük bir zorbalıkla bastırılmaya çalışıldı. Gece yarılarında koğuş kapılarımız kırılarak gözaltına alındık. İGA’nın güvenlik binasında kaba dayak, küfür ve hakaretlere uğrayarak sorgulara çekildik. İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak istediğimiz için hukuksuz bir şekilde yargılanarak cezaevlerine atıldık.

Bizler hiçbir şekilde suçlu olduğumuzu düşünmüyoruz. Hak istemek suç değildir. Asıl suçlu, biz işçileri insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum eden İGA patronlarıdır. Buradan tüm kamuoyuna sesleniyoruz: Bizleri merak etmeyin, keyfimiz ve moralimiz gayet yerinde. Sesimize ses olan tüm dostlara selamlar.

İnşaat işçisi köle değildir!”

İGA, yeni havalimanını 25 yıl işletecek Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından 7 Ekim 2013’te kurulmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin