Hukuk devletinden “alıverebilen devlete”

YORUM | Prof. Dr. MEHMET EFE ÇAMAN

“Sıkıntı çekiyoruz be ağabey. Cidden geçinemiyoruz ya!”. Sus! Ağzını kapalı tut! Kısık sesle bile konuşma. Aman, söylemeyiver, sus. Fikir beyan etme. Etliye-sütlüye karışma. Uyumlu ol birazcık. Netameli işler bunlar. Hassas konular. Anlıyor musun? “Ama kira, yol parası, elektrik, su…”. Maddecisiniz maddeci! Maneviyat yok! Sıfır! “Ağabey, estağfurullah da, inan bildiğin gibi değil. Minibüs otobüs param kalmıyor ayın sonunda!”. Hadi oradan! Kim söylettiriyor ulan bunları sana kim! İsim ver bana! “Ne alakası var ağabey!”. Muhalefet etme! Tenkit yapma! Eksilerden ve eksiklerden bahsetme. İşini yap, önüne bak, sağla-solla ilgilenmeyi kes. “Oldu o zaman. Sorun yok. Kapatalım mı mevzuu artık?”. Önce kafana sokacaksın! Anlayacaksın! Manipülasyon yapan dış mihrakların gazına gelmeyeceksin. “FETÖ ağzını” kullanmayacaksın! CeHaPe gibi hainlik yapmayacaksın! Derdin ne senin, rahat mı battı? Söylemeyiver, söylemen gerekirse de kısık sesle söyle. Hatta kimsenin duyamayacağı bir şekilde, fısıldayıver, olmadı dudaklarını kıpırdat düşünürken. Bak, kendini tutamıyorsun, o zaman düşünme arkadaşım, düşünme ya! “Zati düşünemiyorum gayrı ben!”. Hala kinayeli konuşuyorsun bak! “Pardon ağabey!”. Oraya buraya müdahil olma! Negatif yaklaşma olana bitene. Optimist olacaksın! Bardağın yarısı boş deme bak! Bardağın yarısı dolu! Bardağın diğer yarısı boşalsa da, doluymuş gibi yapacaksın. Çünkü bu yaşadıkların sorundan kaynaklanmıyor. Senin psikolojin bozulmuş.

Mesela sen kriz varmış gibi hissediyorsun. Hop, dolar yükseliyor. Esasında yükseliyor mu yükselmiyor mu o da tartışılır. Manipülasyon var. Sus! Ben konuşacağım! Dinle sen! Konuşma. Dolar esasında Türk lirası düşüyormuş gibi algılandığı için yükseliyormuş gibi algılanıyor. İnsanlar bu algı üzerine dolar almaya başlıyorlar. Çünkü işte algı operasyonu ya, o operasyonun sonucunda sanal olarak dolar lobisi paramıza operasyon çekiyor! Bunun sonucu olarak dolar alan vatandaş, doları yükseltmiş oluyor. Türk lirasını ise düşürmüş oluyor. “Ama ağabey, başta dolar zaten yükselmemiş miydi? Kendin söylemedin mi ya sen?”. Bak sana konuşma dedim kardeşim, diline sahip ol. Çeneni tut. Gaganı kapa. Ağızın var ya ağızın, bildin mi? Hani üst çene kafatasına sabit, alt çene serbest? Hah! Onun alttaki olanını da sabitleyeceksin kardeşim! Sus! Ağzını hayırlı işler için kullan. Ye, iç, denekleri kontrol etme görevini icra eden gaz sibobu muhalefetimsi kontrol grubuna salla mesela. Birkaç defa “FETÖ” de. Olmadı, berbere git, orada sana berber anlatsın neyin ne olduğunu! Bak ama sakın ola, orada da ağzını açayım deme. Hayır be, ne kıl kaçması. O da var tabi. Kapalı tut ağzını saçlarını keserken berber – bak bunu iyi düşündün sen vallahi! Ama asıl, konuşma diyorum yani.

Sen kendini Amerikan dizisinde mi sandın!

“Anladım ağabey. Yani ekonomik kriz, hediye jumbo jet, Suriye, anayasa, Amerikan Pastör, NASA’lı bilim adamı, Alman, Avusturyalı, Fransız, velhasıl beynelmilel gazeteciler, S-400, Zarrab ve Halkbank, masum Harbiyeli öğrencilerin başına gelenler…”. La ne diyorsun sen ya? Olum, anlatamadım mı? İlla 155’i mi aratacaksın ya bana sen? “Ağabey, sadece örnek veriyorum – konuşmamam gereken şeyleri sayıyorum!”. Sen benle dalga mı geçiyorsun? Sen “FETÖ’cü” müsün? Sen Yahudi lobisine mi çalışıyorsun? Seni CIA mi yetiştirdi lan? Sen mankurt musun? Yemek yediğin kaba şey eden vatan haini misin sen ya? Nesin sen? O kadar çok suç unsuru var ki dediklerinde? Belki de sen bunların hepsisin, tümüsün? Sen faiz lobisine mi çalışıyorsun? Almanya’ya gittin mi sen? Evinde Bosch makine varmış, kuzenin de 1991 model Volswagen Golf’e biniyormuş. Alman casusu musun? DITIP’de sordururum ben seni! Osmanlı Ocakları’nda alırlar ifadeni. Sen nerelisin lan? Diyarbakırlı mısın? Hakkârili mi? Kütüğün nerde senin? “Ağabey, sustum bak. Etme, eyleme. Bir sakin ol!”. Hah, adam ol adam! İşte hizaya gel! Önce bismillah de. Önce ağzını bir hayra aç. Yok olmadı, susacaksın! Herkes yerini bilecek! Ne lan bu? Sen kendini Amerikan dizisinde mi sandın!

Konuşma. Sus. Söz gümüşse sükût altındır demiş atalarımız. Konuşanı kimse sevmez! Az konuş, molla desinler. Sen kriz var dedikçe, sanal olarak devletin altını oyuyorsun. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kast ediyormuş gibi, yükselen dolardan, düşen liradan, 250 milyar dolar borcun 365 gün içinde geri ödemesinin yapılacağından, 500 milyon sterlinlik reis-i tayyareden, yazlık, kışlık saraydan, içerdeki on binlerce vatan haininden, kamudan ayıklanan yüz binlerce teröristten falan söz etmektesin ya mütemadiyen! Akıllı olacaksın! Adam olacaksın! Sen kime çalışıyorsun! Söyle bir! Kim senin mamanı veriyor? Sizi kim yetiştiriyor ya? İsrail, Amerika, Almanya, kim? Gezi hadiselerinde tencerende yemek mi kaynıyordu, yoksa maile balkonda tencere mi çalıyordunuz gürültü-patırtı? Cuma neredeydin la sen? Adresini ver, imamlara sordurayım seni mahallende, bakalım cumalara devam ediyor muymuşsun? La! Alevi misin yoksa?

Bak bir örnek vereyim. Velev ki şöyle dedi biri: “Maaşlarını alamamış ama havaalanı inşaatında çalışan işçiler. Bazısı 6 oy olmuş…”. Cevap vermen illa da gerekirse: Evet, havalar soğudu, ama bugün en azından güneşli dersin. “Ne diyorsun sen ya? Ne güneşi? Havaalanı diyorum. İşçiler diyorum. Maaşları diyorum!”. De ki: Rüzgâr da yok. İyidir, iyidir. Ya da, numara 155 kardeşim! Tek yön arıyorsun, bedava üstelik! Maksat devlete millete hizmet!

Salak mıyım ben konuşayım bu ortamda ya?

“Ağabeyim, biliyorum elbette. Zaten benim söylediğim bir şey yok. Salak mıyım ben konuşayım bu ortamda ya?”. Biliyorsun da madem, neden ekonomiye falan giriyorsun? Amacın nedir? Ne yapmak, nereye varmak istemektesindir? “Ağabey ben de zamanında ocağa çok girip çıktım! Gözünü seveyim…”. Seni soyun mu bozuk! Sen Ermeni misin ulan? Erivan’a git Ermeni’ysen! Ya da git, hizmet ettiğin efendin Amerika’ya orada yaşa! Burada adam olacaksın! Susacaksın ulan susacaksın! “Şşşşşt. Duyacak şimdi birileri gözünü seveyim. Yerin kulağı var! İnan benim alakam olmaz bu işlerle. Ekonomi zaten gayet iyi, ayrıca ben maaşımı TL olarak alıp TL olarak harcıyorum. Zati döviz alacak olsam asgari ücretin neresinden arttırıp da alayım güzel ağabeyim? Alacağım dolar – haydi aldım diyelim – ne kadar cürüm yapar!”.

E anayasal demokratik hukuk devleti bitti ya! Olacağı buydu. O yüzden Konuşma. Hatta daha sağlamı, düşünme. Düşünmemeyi beceremiyorsan, çoluk çocuğunu düşün. Bu işin başka türlüsü de var. Alıverirler adamı! Yeni “devlet” bu!

2 YORUMLAR

  1. Mizah yapmışsınız, gerçekten çok güzel, fakat yazdıklarınızın çoğu hakikat haline gelmiş durumda yani artık mizahı geçip birebir yaşanır durumda, o yüzden artık okurken gülmenin yerine acı tebessüme dönüşen bir ifade hakim oluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin