TÜSİAD son dakikada meydana çıktı [Semih Ardıç yazdı]

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü ve mitingi için yolladığı mektuba cevap vermeyen TÜSİAD’ın Başkanı Erol Bilecik İstanbul Maltepe Mitingi esnasında ‘adalet’ tweeti attı.

 

Cumhuriyeti Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan İstanbul’a kadar 432 kilometre yürüdü. Saray ve iktidar cenahının tahfif ve tahkirle karışık sözlerle itibarsızlaştırmaya çalıştığı 25 günlük Adalet Yürüyüşü’ne halkın teveccühü herkesin ezberini bozacak kadar fazlaydı.

Kılıçdaroğlu’nun 9 Temmuz 2017 Pazar günü İstanbul Maltepe Meydanı’nda 2 milyon civarında insana hitaben yaptığı konuşmada tenkit edilecek kısımlar da vardı alkışlanacak kısımlar da. CHP lideri, Saray’da kotarılan bazı tanımları aynen kullanması haricinde kuşatıcı olduğu kadar demokrasi, çok seslilik ve hukuk devleti namına umut verici bir çerçeve vaat etti. Türkiye’de baskı ve zulümlerin istinat noktası olan korku duvarlarını yıkacaklarını belirtti ve adalet yürüyüşü için ‘milat’ ifadesini kullandı. Ana muhalefet partisi bundan böyle sivil, örgütlü ve demokratik direniş için sokağı daha fazla kullanacak.

SARAY VE İKTİDAR SARSILDI

Yürüyüş dünyanın nazarının Türkiye’deki hukuk ihlallerine çevrilmesine katkı sağladığı gibi Saray ve iktidarı derinden sarsmıştır. Alenen bunu itiraf etmeyecekler elbette. Mamafih Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan ile diğer iktidar sözcülerinin verdiği cevapların satır aralarında buram buram tedirginlik kokuyor. Demokrasi ve adalet için yollara düşmeyi ve miting tertip edilmesini, ‘halkı anarşizme davet etmek’ diye itham edenler, ayaklarının altındaki zeminin kaydığının farkında.

TÜSİAD’IN SON DAKİKA MESAJI

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’de kürsüde konuşurken herkesin dikkatini çeken bir tweet atıldı. Tweet, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik’in hesabından paylaşıldı. Bilecik, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını, “Çok sade, çok net ve çok masum. Üstelik küçük harflerle ifade edildiğinde daha etkili…” diye niteledi. Tweet’in sonundaki cümle daha manidardı: “Siyasî parti gözetmeksiniz herkese #adalet.”

Geçen hafta CHP’nin hem yürüyüş hem de Maltepe mitingi için yolladığı mektuba verdiği şifahî cevapta ‘teşekkür ederiz’ demekle iktifa eden TÜSİAD içinde bu mevzu enine boyuna müzakere edildi. Bazı isimler yürüyüşe olmasa da mitinge temsilci gönderilebileceğini belirtse de ekseriyet davete icabet edilmesi halinde TÜSİAD’ın yeniden Saray’ın hışmına uğrayacağını belirtti.

ALINAN KARAR: SESSİZ KALACAĞIZ

Alınan karar da aynı minvaldeydi: Adalet yürüyüşü ve mitingi için herhangi bir mütalaa, kanaat açıklanmayacak. Yönetim sessizliğini muhafaza edecek. TÜSİAD gibi iş âleminden davetli diğer oda, borsa, dernek ve konfederasyonlar da adalet için yürümeyi göze alamadı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ‘iş âlemi meşgul, gelemez’ tespitimde beni haklı çıkardı.

NİÇİN O TWEET ATILDI?

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecek’in son dakikada herkesi şaşırtan hamlesine gelince… Pazartesi günü o tweet’in izini sürdüm. TÜSİAD cenahında tweet’ten mütevellit yüreği ağzına gelen bazı isimler olsa da kahir ekseriyet memnuniyetini izhar ediyor. Hatta bazıları, “Adalet ve hukuk talebinden kim, niye rahatsız olur ki! Başkan gayet güzel ifade etmiş” ifadeleriyle Erol Bilecik’e desteklediğini saklamıyor.

TÜSİAD Başkanı tweeti atmadan evvel müşavirleri ve yönetim kurulundan bir-iki isimle telefonda istişare etmiş. Gazetecilerin tutuklanmasından şirketlere el konulmasına kadar rutin hale gelen hukuk ihlallerine etkili biçimde itiraz edilmemesinin TÜSİAD’ın itibarına zarar verdiği kanaati ağır basmış ve Kılıçdaroğlu konuşurken ‘adalet’ vurgusu ile atılacak tweetin sokaktaki hissiyata tercüman olacağında mutabık kalınmış.

TÜSİAD, ADALET TRENİNE BİNDİ Mİ?

Son dakikaya kadar bekleyen büyük patronların bu tavrı, ‘adalet trenine son anda binmek mi ya da idare-i maslahattan ibaret bir popülizm mi? Her şey çok sıcak. Hal-i hazırda hüküm vermek hatalı olur. Adalet arayışı sürerken TÜSİAD’ın atacağı diğer adımlar o tweet’in ne maksatla atıldığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Ezcümle demokrasinin tek adamın lütfü gibi telakki edildiği Yeni Türkiye’de baskılara, haksızlıklara ve OHAL zorbalığına karşı bütün demokratlar için ittifak etmekten başka çıkış yolu kalmadı. Müşahhas adım, beyan ve tavırların hiç birini tahfif etme lüksümüz yok.

CESARET DE BULAŞICIDIR

Bunun içindir ki ‘İş dünyası meşgul, gelemez’ başlıklı (http://tr724.wpengine.com/is-alemi-mesgul-gelemez-haber-analiz-semih-ardic/) makalede geçen Saray dalkavuklarının arasından TÜSİAD’ı da Başkanı Erol Bilecik’in ismini de o kısa ve manidar tweetin hatırına çıkarıyorum. Bu kadarcık da olsa cesaret edip meydana çıktılar ya gerisini Saray’daki zat ve avenesi düşünsün.

Korkaklık nasıl bulaşıcı ise cesaret de bulaşıcıdır. Adalet yürüyüşü bu iyi huylu hasleti daha fazla insana bulaştırmıştır. Emeği geçenleri demokrasi tarihi şükranla yad edecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin