Türkiye’nin en sessiz bayramı

Yeni tip Koranavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde Türkiye’de Ramazan Bayramı başladı. 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağı devam ederken her bayram dolan sokak ve meydanlar kısıtlamanın ikinci gününde bomboş.

Ramazan Bayramı namazı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında yalnızca Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kısıtlı sayıda cemaatin katılımıyla kılındı.

Yaklaşık 3 aydan beri Türkiye’de etkili olan salgın nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı geçmiş yıllarda olduğu gibi kutlanamıyor.

Her bayram sabahı dolup taşan meydanlar ve yollar bu defa boş kaldı. Camilerin ibadete kapalı olması nedeniyle bayram namazı da kılınamadı.

Dört günlük kısıtlamasının ikinci gününde sokaklarda da sessizlik hakim.

Bayram namazı sadece Ankara’da kılındı

Ramazan Bayramı namazı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında yalnızca Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kısıtlı sayıda cemaatin katılımıyla kılındı. İstanbul’da ise ibadete kapatılan camiler, bayram sabahı boş kaldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan Bayramı namazını kıldırarak, bayram hutbesini okudu. Ankara Valisi Vasip Şahin de cemaat arasında yer aldı.

Namaz öncesinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, vaaz verdi. Namaz, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı cami ve mescitlerde ibadet genelgesindeki esaslar uygulanarak kılındı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin