Türkiye, ‘basın özgürlüğü’nde son sıralara demir attı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayımladı. 2018’de 180 ülke arasında 157. sırada yer alan Türkiye, 2019’da da aynı sıradaki yerini korumayı başardı! RSF’nin raporuna göre gazetecilerin güven içinde çalışabilecekleri ülke sayısı düşmeye başlıyor. Otoriter rejimlerin medya üzerinde giderek daha fazla baskı kurduğunu aktarılıyor.

2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl da ilk sıraları paylaşan ülkeler değişmedi. İlk sırada İskandinav ülkeleri vardı. Norveç zirvede. Onu Finlandiya ve İsveç izledi. İsveç’in ardından ise Hollanda geldi. Hollanda için raporda, bir organize suç ağını açığa çıkaran iki muhabirin polis koruması altında yaşamak zorunda kaldığı hatırlatıldı.

Afrika ülkesi Etiyopya’nın endekste 110. sıradan 40. sıraya yükselmesi ve Gambia’nın 92. sıradan 30. sıraya yükselmesi endeks içinde yer alan ülkeler adına önemli bir gelişme olarak nitelendirildi. Endekste birçok otoriter rejim uygulamalarının ülkeleri gerilettiğine de vurgu yapıldı.

TÜRKİYE’DE BASIN, ÇİN’DEN DAHA ÖZGÜR!

Endekste iki komşu ülke Çin ve Vietnam sırasıyla 172 ve 176. sırada yer aldı. Eritre 178. olarak sondan üçüncü, Kuzey Kore sondan ikinci olarak 179. ve Türkmenistan ise sonuncu olarak 180. sırada yer aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin